1. výzva: VEM KOŘÍNKA VEN
Sem vložte podnadpis

Vyrobte si spoluhráče pro svou hru. Jak?

Vyrazte na procházku. Vezměte s sebou nůž či zahradnické nůžky. Najděte vhodnou suchou větev (nebo ještě lépe zaschlé kořeny - bývají měkčí než nadzemní dřevo a dětem se s nimi snadněji pracuje). Když se Kořínci ukážou, stačí ustřihnout/uříznout pro vás vhodnou velikost a tvar. Doporučujeme hned několik, ať máte celou rodinu Kořínků. Venku či doma pak seřízněte část pro obličej a nechte děti, ať ho namalují. Pak už jen stačí se vzájemně představit, přivítat a vymyslet, zda budou bydlet doma, či venku. Další hraní nechte na zájmu a fantazii dětí. Pro sebe si připravte čas pozorovat a naslouchat, fotit. Nebo si vyrobte svou rodinku, pro rozvoj své fantazie.


Tipy na čtení:


Tipy na hry:


Nevyžádané rady:


1. Ušijte si na míru. Výzvy jsou jen nápady, startéry. Pozorujte sebe a děti.

CO VÁS A DĚTI BAVÍ, TO ROZVÍJEJTE.

2. Nechte růst děti. Přesouvejte co nejvíce iniciativy a zodpovědnosti na ně. Všechny výzvy můžete začít, podporovat, ale další dění nechte na dětech. SVOBODNÁ HRA je ŘÍZENA DĚTMI.

3. Venku to žije. Není třeba velká výprava, zážitky jsou velkolepé i kolem domu. ČAS VENKU nejen rozvíjí kreativitu, ale dovoluje i vyběhat se, uvolňuje tlaky, zapojuje víc smyslů.
Pro ty, kteří mají chuť:

 CHCI VÍC

Díky, že chcete dál rozvíjet svět svobodné hry pro vaše děti.


Je to paráda, objevovat s dětmi nové světy, že? Pro každou z 52 výzev máme rozšíření. Jestli jste si vyrobili Kořínkovic rodinu, můžete pokračovat dalšími dvěma kroky a zažít s nimi spoustu dobrodružství!

I. Kořínkovo narození

Už ho máte doma a může začít:


II. První Kořínkova výprava


Už máte své nové sousedy? Vezměte je na výlet. Může to být jen do koupelny nebo do lesa. Můžete je ven brát pravidelně. Vejdou se do každé kapsy. Běžná místa najednou uvidíte z jiného pohledu. Můžete své Kořínky vyfotit, namalovat nebo popsat jejich dnešní příběh. U nás doma se často při usínání vypráví dobrodružný příběh, který s námi dnes stateční Kořínci zažili. Sledujte děti, jaké hry rozehrají. Pokud je Kořínci zaujmou, hry přijdou samy. A možná si nakonec budou hrát na něco úplně jiného... i to patří k svobodné hře.


III. První velké dobrodružství

Viděl toho váš Kořínek už hodně? Připravte mu dobrodružství. Vyberte oblíbené místo (les, strom, park), připravte poklad pro Kořínka (nová čepička z žaludu, kamarád, látka na peřinku), namalujte mapu, kam poklad ukryjete, a vyrazte s Kořínkem ven. V nestřežený okamžik na procházce poklad ukryjte a už buďte jen průvodce při pátrání po pokladu. Nebo vymyslete jiný dobrodružný výlet (bruslení, vyhlížení veverek, útěk před obludou). Pokud děti hra zaujme, vymyslí nekonečně možností. Pokud ne, začnou si hrát jinak. Po svém. Ale už budete venku, v největší a nejlepší herně!

Bonus: Kořínci pro nejmenší?


Máte pilku a chuť? Bude to rychlé. Stačí jen nařezat vhodné dřevo (větší větve, polínka), připravit místo pro obličej a namalovat úsměv. Doporučujeme použít obyčejnou tužku, ne fixy (grafit se tak snadno nerozpustí). Větší děti bavilo nejen vyrábění, ale i hraní s malýma.


Další tipy na čtení:


OHLÉDNUTÍ:  co Kořínci zažily?