RADOVAT SE 
Sem vložte podnadpis

Tento týden zkusme občas jen:

Naslouchat, dívat se, vnímat, prožívat, kochat se, žasnout.

Naše životy jsou plné práce, směřují většinou k jasnému cíli. Díky naší vytrvalosti dokážeme ohromné věci. Ale někdy se vytratí radost z toho, co děláme. Zkusme se občas zastavit a znovu ji najít. Houpáme se mezi dvěma póly: cíl a proces. Nemusíte vybrat jedno nebo druhé, oboje má svůj smysl: "I cesta může být cíl". Tento týden se pokusme vyrovnat houpačku. A zkusit občas jen být, radovat se. Někomu to jde samo, někdo musí trochu "trénovat". Ale nevzdávejme to, inspirujme se od přirozených mistrů vnitřní rovnováhy. Děti to umí.

Opět záleží na tom, jaký typ osobnosti dítě je. Některé přirozeně od malička preferuje proces, jiné se zaměřuje na cíl. Ale v rámci svého svobodného hraní rozvíjí vždy oboje. Tedy pokud je my dospěláci někdy nechtěně příliš silně nemanipulujeme, aby dělaly "něco smysluplného":).

Čtení s dětmi pro silnější prožívání

TADY a TEĎ:

Něco pro dospěláky:

Co zazní ve videu? Pohled starších žen: Dnes by cítily velký tlak být dokonalou matkou, manželkou. Tlak být úspěsná, ředitelka, vedoucí:

"Kdybych měla svůj čas znovu. Udělala bych si seznam co dělat, seznam co nedělat. Dělala bych věci, které teď vidím jako důležité. Vychutnala bych si polibky na dobrou noc místo chvatu brzo ráno. Objímala bych víc svá miminka, než budou pro objetí velká. Zůstala bych o pět minut déle na tanečním parketu, dokud by mě nohy unesly... Je to na tobě.  Kdybych byla mladou ženou teď, strávila bych víc času bytím, ne děláním."

Nevyžádané rady k radování:

1. Nenuťte sebe ani děti žasnout. Některé děti a některé rodiče to zrovna "nebere". Sledujte, kdy to přijde samo a pak si zkoušejte okamžik vychutnat. Nejprve třeba jen na pár vteřin. Ale později si vychutnáte dlouhé minuty, velké radosti z okamžiku. Nic víc nebude důležité.

2. Každý den se objeví příležitost, jen ji hledat.