23. výzva: zaHRAda
Sem vložte podnadpis

Rozehrajme to v zaHRAdě.

Nevlastníte zahradu? Ani u babičky? Nevadí, vyrazte do botanické, do lesa, nebo kamkoli, kde najdete trochu divoké zeleně. Prostor, kde můžete řádit. Vyzkoušejte si první výzvu z netradičního zaHRAdohraní. Čekají vás další.

1. krok: Pátrejte, objevujte. Najděte si divoké místo blízko vašeho domova.

2. krok: Pozorujte, naslouchejte. Místo dětem poradí, inspiruje k novým hrám.

CHCI VÍC

Výzva pro vlastníky trochy zeleně: nechte děti tvořit!

Startéry zaHRAdohraní pro vás tentokrát připravila a na rodině otestovala Adéla Hamplová. Můžeme se těšit na další inspiraci v příštích výzvách. Díky!

A: "Hele, to křoví tamhle v koutě je potřeba vyřezat, co tomu řeknou sousedi!"

B: "Neblázni, vždyť tam mají děti bunkr!"

A: "Nojo, ale ten ďolík vedle hnoje, co jsme z něj vyvozili hlínu, ten je potřeba zasypat - babička tam tuhle málem spadla!"

B: "Ale jdi ty, a kde by děti braly bahno na vaření a stavění? Obeženem to třeba pár kůly a natáhneme mezi ně pásku."

A: "Dobře, tak aspoň ty proutky, co tu trčej, koukejte posekat!"

B: "Copak nevidíš, že za dva roky se budou dát svázat a bude z nich perfektní vrbičková chýše?"

A: "Moc prosím, ten usychající jasan pokácet, rozřezat a odvézt!"

B: "Jasně, pokácet. Ale necháme ho tam ležet, bude to skvělá prolejzačka!"


Je to jasné, ne? Tam, kde je rovně střižený trávník a od plotu k plotu všechno vidět, tam není prostor pro tajemství. Bazének s chlorovanou vodou se časem omrzí a co pak? Nechte v zahradě pár zarostlých koutů a počkejte, co děti napadne...

Děti potřebují mít možnost něco živého pozorovat.

Jestli jim chcete dopřát i něco jiného než slimáky, zasaďte si motýlí keř (Buddleia davidii, česky Komule Davidova - ale tak jí nikdo neřekne) a kolem něj vysejte letničky nebo si u někoho odrýpněte trs kopretin či slézovou růži - motýli budou šťastní. Ale motýli se nevezmou jen tak ze vzduchu, pro jejich rozvoj jsou potřeba taky kopřivy - nechte jim malé místo v koutě! Na jaře se budou hodit do nádivky nebo koktejlů plných železa a až budou větší, smlsnou si na nich housenky baboček.

Přírodní jezírko (jakékoliv velikosti) spolehlivě přiláká žáby a děti si na jaře můžou užívat rej pulců.

Křoví kolem plotu zahrady je dobré nejen pro děti - využívají ho ptáci. Někteří hnízdí ve větvích, jiní v hustém podrostu na zemi, kam se snadno neprotáhne kočka. Ve větvích keřů se pořádají velké ptačí sněmy. A budete-li mít štěstí (a taky nějaký keř s velkými trny), možná se dočkáte i ťuhýka, to bude teprve pozorování (viz Ukolébavka pro ťuhýka z Pohádek lesního ticha)!

Kromě pozorování je třeba taky konat.

Naše zkušenosti: kluci milují stroje, které mohou sami ovládat. Máme vřetenovou sekačku a čtyřletý Heřmánek už ji utlačí i do mírného kopce (ale pozor, je potřeba dobře vysvětlit, že s touhle věcí se nehraje a do točícího se zařízení se nikdy nestrkají prstíky - když jsou ve dvou a mají potřebu zkoumat, je dobré, aby tam byl dospělý).

Dětského nářadí jsou plné hračkárny - ale pozor na kvalitu! Některé se ohýbá a zklamané děti pak místo pomáhání hrají leda golf. V době, kdy se zem připravuje a je bez cílových plodin, je možné nechat jim volné pole působnosti, překopou celý záhonek raz dva.

Motyčky se hodí také k nakopání materiálu (písek, hlína, jíl) na "vaření". Nechte vedle pískoviště starou skříňku a v ní pár kusů starých kastrolků, plecháčků a lžic a těšte se na vybrané pochoutky!

Trénink motoriky

Potřebujete pokácet starý strom? Máte několik skvělých možností: je-li kmen široký, část z něj využijte na výrobu něčeho užitečného (inspirace třeba https://www.facebook.com/Adorewoods-24179824970/ - pan Ridenour si třeba taky kus rád vezme). Kmen můžete nechat ležet někde v koutě a nechat ho dřevokazným houbám a živočichům (ve ztrouchnivělém dřevě děti rády vrtají a hledají stonožky a jiné živáčky) nebo z něj udělejte prolézačku.

P.S.: spousty trvalek i letniček mohu odrýpnout u sebe na zahrádce, stačí se zastavit v Květné!

Výzvu na tento týden pro nás připravila Adéla. Díky moc.

Čtení nejen do zahrady