3. ZMAPUJ SVŮJ POKOJ
Sem vložte podnadpis

Objevte, co je ve vašem pokoji navíc.


52 Výzev přináší každý měsíc jedno téma týkající se dětského pokojíčku.

Čeká vás průzkum KNIHOVNY, STAVEBNIC, VÝTVARNÉHO či BADATELSKÉHO KOUTKU a mnohem víc. Zkusme to postupně, tak aby to byla hra pro všechny. Pojďte do toho s námi.

Tento týden mapujeme


kde a kolik hraček je u nás doma. Zvažujeme, které hračky mohou vyrazit do světa, za novým dobrodružstvím. Zažijte alespoň malé uvolnění prostoru (a tím pádem zrychlení úklidu!).


Je to náročné, ale stojí to za to.


Svobodný prostor dovoluje svobodnou hru.

Jednoduchý prostor umožňuje jednoduchý úklid.

Méně věcí zvyšuje hodnotu těch zbývajících.


1. OBJEVUJEME

Někdy ani nevíme, co vše doma / v pokoji máme. Prozkoumejte, kde a kolik máte hraček a věcí ke hrám. Někdy je toho opravdu mnoho. Zkuste všechny věci rozdělit na hromádky (stavebnice, knihy, panenky a domečky, auta, pastelky, papíry, hudební nástroje, míče, ...). Nemusíte dělat vše najednou. Jen postupně zjistěte, kolik věcí ke hrám máte skutečně doma.

2. ROZHODUJEME

Je to těžké, někomu to nejde, někomu snadno. Ale vybírejte. S čím si skutečně hrajete často. S čím jen občas. S čím vůbec. Je jasné, že téměř vše máme rádi, nebo by se mohlo NĚKDY hodit. Ale u svobodného hraní platí: čím méně, tím lépe.

3. POSÍLÁME DÁL

Tohle je ještě těžší. Ale stojí to za to. Opravdu. Čím dříve se s dětmi naučíme posílat hračky dál do světa, tím lépe. Vznikne prostor pro nové hry i nové hračky. To děti láká. Zkuste to pomalu a s nimi, ne za jejich zády. Alespoň část čistky udělejte s dětmi. Děti nechtějí hračky vyhazovat, ale pokud je pošlete dál jiným dětem (kamarádům, na bazar, do spolkového hracího prostoru či do kontejneru na oděvy a hračky), děti vše lépe přijmou. Netlačte na sebe ani na děti, stačí začít po troškách. Výsledek vás nadchne. Nový prostor uvolňuje nové příležitosti. Méně hraček, větší přehled, rychlejší úklid.Tipy na čtení:


Pro motivaci:


Tipy na čtení s dětmi:


Nevyžádané rady pro tento týden:

1. Naučte se vybírat, nebo říkat NE. Pokud k Vám věci nepřijdou, nemusíte se jich zbavovat. Když vám někdo něco chce dát, vybírejte jen to, co opravdu potřebujete. Naučte se říkat ne, děkuji. Pro nás to bylo těžké, ale pomohlo to.

2. Mluvte s dětmi o tom, co skutečně potřebujeme ke hrám, spokojenosti, radosti. Jak nás ovlivňují reklamy, nejen na hračky.

3. Začněte u sebe. Vyzkoušejte "redukční dietu" i u svých věcí (knihy, oblečení, nádobí, ...). Učení nápodobou je nejsilnější.


Dejte rady nám!

Těšíme se na vaše nápady, zkušenosti, rady i otázky. Sdílejte příběhy, fotky, problémy.