Advent
Sem vložte podnadpis

Adventní čtení

Začíná příjemný rituál, čtení při svíčkách. Jak málo stačí k velké změně atmosféry. Vyzkoušejte nové zážitky. Svíčky vždy večer báječně zklidní. Funguje na všechny.

Tvoření je hra pro malé i velké

Cíl této hry byl zdánlivě jednoduchý. Běhat a hledat. Co najdeme při procházce v lese či na zahradě a dalo by se využít k tvoření adventního věnce. Věnce, který nám bude čtyři týdny s námi. Bude nám ukazovat postupný příchod Vánoc. Ale nejen to. Bude připomínat i zážitky, dobrodružství a radost při jeho tvoření. Vytvořte si bezodpadový adventní věnec.

Proč dělat věci jednoduše, když to jde složitě? Můžete si věci koupit. Snadno. Nebo si je společně vyrobit. U nás to probíhalo chvíli jako obyčejný výlet do lesa, pak jako závody i večerní bojovka. Jako základ jsme využili dlouhé stonky popínavek. Základ věnce je hotov rychle, dobře se do něj zapíchávají další přírodniny, a navíc ho můžete krásně zrecyklovat. Stačí odebrat staré ozdoby a dodat jarní či velikonoční výzdobu.

Nakonec nám vzniklo několik věnců. Každý ukazoval jednu výpravu plnou zážitků. Poznáte, který věnec vznikl díky výletu do lesa, který po návštěvě babiččiny bylinkové zahrádky, další z divokého koutu zahrady a jeden po pomerančové svačině. Pracovali jsme i v noci a to bylo další báječné nečekané dobrodružství. Přejeme kupu Vašich společných zážitků.

Zážitků, které voní.

Mikuláš jinak

Letos děti toužily po Lego adventním kalendáři. Toužily dlouho. Chtěly si i část přispět. Nakonec jsem spolu vymysleli, že Lega máme dost a vyrobíme vlastní. A tak si děti navzájem připravily překvapení. Do roliček připravily pár kostiček na každý den. Holky pro Prokopa připravily ruličky se Star Wars. Prokop pro holky zas StarDance. Vše zavěsily na strom. Ven vyráží hned ráno.

Na Mikuláše začínáme stavět betlém. Každý den děti přidají jednu postavu. Je zajímavé poslouchat jejich ranní dohady, která to bude. Často je to příležitost ke hrám. Nakonec má každá postavička jméno někoho z rodiny či kamarádů.

Vypečené pečení

Svobodné mlsání. Vyzkoušejte někdy cukroví bez cukru, lepku, pečení.

ČokoRAWda

Rozmixujte půl hrnku mandlí. Půl hrnku rozinek či datlí. Rozpusťte kakaové máslo, či kokosový olej. Vše smíchejte s pár lžičkami (raw, fair trade) kakaa. Můžete přidat datlový sirup. Nalijte do formiček (mohou být vysypané kokosem). Nebo vytvarujte kuličky. Nechte ztuhnout v lednici. Užívejte si sladký život.

Adventní oves

Stačí smíchat ovesné vločky, kokos, semínka (lnu, slunečnice, chia, dýně), med či datlový sirup, skořici. Můžete přidat i sklenici domácích povidel nebo marmelády. Dle potřeby přidat teplou vodu. Když vznikne hustá kaše, odeberte polovinu (nebo raději víc, kakaové zmizí rychle) a přidejte (raw, fair trade) kakao. Na plech potřený slunečnicovým olejem rukou/lžící tvarujte bochánky. Stačí v troubě lehce sušit (40-70 °C) cca 20-40 minut.

Ovesné vykrajování

Do ovesného těsta přidáváme trochu pohankové mouky a vykrajujeme. Nebo děti tvarují rohlíčky. Vše je nadšeně sněděno i bez cukru a vanilky. Chyběly nám válečky, a tak se válelo lahví.

Pečení s vůní rodiny

I to je advent. Těšení, nedočkavost, trpělivost. Vzory děti posouvají dál. Všem babičkám díky.

Ozdoby a zdobení

Děti baví tvořit i zdobit. Ani není nutný stromek. Postačí květiny, okna, podlaha. Každý rok vzniknou nové ozdoby i nové hry.

Advent venku

Je chladno, mrazivo. Příležitost k objevům, zážitkům, hledání. Co venku? Děti vždy něco vymyslí. Hledají největší jinovatku, vaří ze sněhu, malují komety. Letos nás moc baví pozorovat oblohu. Jak se mění, barvy, tvary.

Víc nápadů a výzev, co dělat venku i v zimě, můžete najít na www.jdeteven.cz