BÁDÁME
Sem vložte podnadpis

I bádání je hra.

Neodpovídejme, pomáhejme jim objevovat.


Znalosti vědy se přepisují každý den, chuť bádat se nemění.

Dovolte dětem zůstat vědci, nemusí znát vše. Stačí když neztratí chuť hledat. Pak najdou cokoli.

Vyzkoušejte si badalskou cestu. Zvládají ji i miminka, tak proč ne rodiče? Seznamte se s www.badatele.cz  nebo nahlédněte do bádání o našem těle níže. Pak se s chutí vrhnete do svého světa záhad a objevů.

Badatelské rady od zkušených

Albert Einstein


1. "Fantazie je důležitější než znalosti."


2. "Kdo už se nedokáže divit, kdo nedokáže žasnout, je mrtvý."


3. "Nejkrásnější a nejhlubší pocit jaký může člověk zažít je poznat tajemno. To je základním principem náboženství, stejně tak jako veškerého seriózního úsilí v umění a ve vědě."

Rebeca Wildová

(kniha: Učite se žít s dětmi. Bytím k výchově, DharmaGaia 2012 - str. 115)

Přestavme si, že nám dítě položí otázku, na kterou nelze odpovědět třemi slovy. Pokud je to nějak možné, projevíme zájem a náklonnost postojem těla. Pak se mohou stát různé věci. U dětí , které jsou zvyklé vymáhat si pozornost dospělých chytrými otázkami, se musíme nejprve přesvědčit, jestli jejich otázka vychází ze skutečného zájmu, nebo zda je jen strategickým prostředkem, jak si užívat naší blízkosti. Můžeme to zjistit tím, že si k sobě dítě přivineme a pomalu jeho otázku zopakujeme. Pokud je pro něj otázka důležitá, bude tělesný kontakt jen trpět nebo odmítat a bude důrazně trvat na odpovědi. V druhém případě si dítě bude užívat tělesného kontaktu, otázka možná ztratí na důležitosti, občas bude dokonce zapomenuta a uvolní místo nějaké hře nebo rozhovoru na jiné téma.

Také u "opravdových" otázek považuji za lepší nepodávat vyčerpávající, konečné odpovědi. Když všechno své vědění odsuneme do pozadí, budeme trochu přemýšliví a odpovíme váhav a úsporně, jako mluví člověk, který si právě daný problém promýšlí, bude se dítě cítit natolik svobodném že postaví své vlastní přesvědčení proti tomu našemu. Pak s námi může diskutovat jako s kamarádem. Někdy to můžeme udělat také tak jako bychom sami správnou odpověď neznali (a to se stává častěji něž si myslíme!). Pak můžeme společně s dítětem projít procesem, kterým bychom sami procházeli, kdybychom hledali odpověď na vlastní otázku.

Kde mám srdce?

Kolik mám kostí?

Jak pracují svaly?

Jak bádají nejmenší


Inspirativní čtení:

Bádání pro vás připravuje nejen nadšený badatelský tým Svobodné hry, ale také: