Blátovaná
Sem vložte podnadpis

Bahno, bláto, jíl, hlína, půda, zem...

Svobodná hra u menších dětí nemusí být přímo vidět. Děti hned nerozvíjí složité rolové hry, velkolepé stavby, nevymýšlí fantastické světy, spíš poznávají prostředí kolem sebe. Materiály, děje, prostředí. Pokud mají podnětné prostředí a svobodný čas, nepotřebují naši podporu v nápadech, co dělat. Samy objevují. Tvoří. Chybují. Zkouší znovu. Prociťují svět všemi smysly. Umí být tady a teď.

Hlína, bláto, jíl mají obrovský potenciál pro děti a jejich hru. Pozorujte. Děti se samy rozhodnou, do čeho se s tímto materiálem pustí. Je dobré myslet i na to, že ne všechny děti se rády ušpiní. I když mají podporu od dospělých a cítí, že mohou umazat sebe, oblečení i svou blátivou kuchyň, nejdou do toho. I to je v pořádku. Pracují s tímto materiálem jinak. Většina dětí si ale s radostí užije občas se pořádně bezhlavě zamazat. Zkuste to někdy s nimi. Můžete se inspirovat, ale raději to nechte na dětech. Vždy vymyslí něco nového. Co je pro ně v tu chvíli to pravé.

Bahno, bláto, hlína mluví k dětem svou řečí. Nápady, co dělat, využijte jen jako start do svobodné hry. Pravděpodobně ho nebudete potřebovat. Děti mají svobodnou hru pod kůží. Od samého počátku. Někdy je jen trochu překrytá příliš organizovaným časem, nesvobodným prostorem, našimi obavami, či zahlcením médii a hračkami s jedním jasným účelem.

MALOVÁNÍ BAHNEM

Na výletě, zahradě, procházkách. Hledejte různobarevnou zem. Kousek si vezměte s sebou. Doma v plechovkách či miskách rozmíchejte s vodou a pusťte se do malování bahenních obrazů. Můžete malovat nejen na papír, ale i prkna, kameny i chodník (tam, kde to jde). Pro malování můžete vyzkoušet vyrobit si i přírodní štětce. Na větvičky či klacíky navážete kousky jehličí, trávy, mechu...

RAZÍTKOVÁNÍ BAHNEM.

Pokud máte malování již prozkoumané, zkuste se rozprchnout po okolí a nasbírat zajímavé přírodniny. Ty pak namočte do bahenních barev (kaše) a otiskujte je na papír. Na slunku nechte uschnout. Po zaschnutí můžete domalovat. Rádi tak v teplých dnech vyrábíme balicí papír.

MODELUJTE S BAHNEM

Prozkoumali jste již různé typy půdy (hlíny). Vyzkoušejte, ze které se vám bude nejlépe sochat. Modelovat. Je to zajímavý objevitelský úkol i velká legrace. Kolik přidat vody? Co písek? Pokud objevíte nejvhodnější hlínu na modelování, pusťte se do hliněných soch na stromech.

BAHENNÍ OBLIČEJE

Vytvořte na kmeni stromu obličej zvířat, skřítků či cokoli dalšího. Pokud nebude chvilku pršet, můžete se z něj radovat několik dní. Stačí dětem pomoci s vhodnou konzistencí bláta a pak je již nechat svobodně tvořit.

OBARVOVÁNÍ BAHNA

Někoho baví hrátky s barvami. Pokud máte jen jeden zdroj hlíny, zkuste ho pomocí přírodnin obarvit na různé odstíny.

VAŘENÍ S BAHNEM

Nekonečná zábava. Nepromarněte pozvání na "ochutnávku".

BLÁTIVÁ KUCHYNĚ

Pokud máte možnost, vytvořte nejlépe s dětmi jejich blátivou kuchyň. Malý prostor, kde mohou blátit, co je napadne. Nepřipravujte nic propracovaného, uhlazeného, uklizeného. Bude to tu pravděpodobně za moment vše vzhůru nohama. Důležitá je funkčnost. Stačí pracovní plocha. Nádoby a nářadí. Ideálně staré hrnce a naběračky. Větší nádoba na vodu. Případně zdroj vody (kbelík, sud s dešťovkou, hadice). Hadici doporučuji u větších dětí, s kterými si můžete domluvit hlídání zavřeného kohoutku a míru spotřeby vody. Hodí se trocha písku. Pokud lze, pár hřebíků či háčků na zavěšení nářadí. Ostatní si děti jistě zařídí samy. Nám se osvědčily kuchyňky co nejjednodušší, nezastřešené a co nejdál od domu

PROCHÁZKA BAHNEM

Je to jednoduché. Choďte bahnem. Kdykoli to jde. Kdykoli chcete, kdykoli chtějí děti. V gumákách, v sandálech, bosí.

ZDOBENÍ TĚLA

Pokud znáte zdroj hlíny. Nebo jste u babičky na zahradě. Vyzkoušejte s dětmi i malování bahnem na tělo. Někdo se jen lehce přimaluje. Někdo se nabarví až na černocha. Vyzkoušejte vzájemně si malovat i jen malé kresby a vzory na záda, ruce, stehna. Výborné je pustit se do této hry v teplých dnech, kdy se můžete vykoupat v rybníku, řece nebo umýt vodou z hadice ohřáté na slunku.

BAHENNÍ HRAD

Někdy je příležitost k opravdovému budování. Hromada hlíny z výkopu, na opuštěném záhonku, u potoka láká k budování něčeho většího. Pokud je čas. Nechte děti si vše užít.


Nepotřebují nic jen čas a prostor. Pokud je hromada hlíny zaujme, vydrží zde budovat, jak dlouho to jen půjde. Dokud neodpadnou. Nebo je zláká něco jiného.

STOPOVÁNÍ V BAHNĚ

Je to taková průběžná hrátka. Pozorovat stopy lidí, zvířat, kol, deště. Sledovat. Občas, když je chuť, se děti promění v detektivy, vybaví se lupou a vyrazí. 


Jejich skutečné objevy nemusí být velké, ale ty, které se odehrávají v jejich fantazii, jsou jistě velkolepé.

BAHENNÍ SOPKA

Rychlé. Akční. Opakovatelné. Pro jednoduchou verzi stačí jen vytvořit kráter. Prohloubit jícen na vrcholu sopky. Nasypat do ní jedlou (prací) sodu. Zalít octem a kochat se. Můžete domodelovat okolí přírodninami, přidat zvířata. A pozorovat, jak je bublající šumící láva zalévá. Nebo je zachraňovat a usměrňovat ničící lávu do bezpečných zón. Složitější verze je s použitím malé lahve. Do lahvičky nasypete sodu a lahev zahrabete do těla sopky. Lahev můžete při tvoření kráteru zašroubovat, aby hlína nepadala dovnitř. Ústí lahve necháte lehce vyčnívat ze sopky. Odšroubujete uzávěr. A nalijete do lahve ocet. Nebo ocet smíchaný s perlivou limonádou. Tekutinu můžete i obarvit potravinářským barvivem. Připravte si zásoby octa a sody. Nám vždy dojdou.

BAHENNÍ TANEC

Někdo tančí. Někdo běhá a skáče. Někdo si jen užívá chůzi naboso všemi smysly. Pokud je čas, děti vyzkouší vše, co chtějí. Vhodná je skupina dětí či dospělák, který do toho jde s nadšením. Děti, které váhají, se přidají ke skupině po chvilce pozorování. A pak si to velmi užijí. Ale i tady jsou děti, které zůstanou pozorovateli až do konce a užívají si to také. Nebo jdou dělat něco jiného.

BAHENNÍ SNĚHULÁK

Vyzkoušejte si postavit z hlíny sněhuláka. Sledujte a zkoušejte s dětmi, jaké počasí a jaká hlína se na stavbu sněhuláka hodí nejlépe. Vymyslete svůj způsob. Nám vyšlo jako nejvhodnější sucho a hlína ze záhonů ideálně po zorání.

SÁZEJTE

Můžete do květináče, kelímku od jogurtu, truhlíku, nebo si udělejte rovnou vlastní záhonek. Sledovat růst je výborná zkušenost. Není to hned. Navíc toto hrabání v hlíně má pro některé děti opravdu smysl. 

BAHENNÍ BÁDÁNÍ

Bahno je lákavý pokusný materiál. Vyzkoušejte co vše bahno dokáže, jak se chová v různých prostředích, podmínkách. Děti rády porovnávaly, jak rychle vyschne hrnec s bahnem, hlínou, pískem a kompostem. Nebo filtrování bahna přes různé cedníky, sítka, papíry, látky.

BAHENNÍ FARMA

Vezměte ven do bahna i zvířátka, panenky, či auťáky. Budování farmy, hřiště a závodní dráhy vám vydrží na dlouho. Pokud připravíte i lavor s vodou, mytí hraček půjde samo a hra bude ještě zajímavější.

Tipy:

Vynechte věty typu "Ty tedy vypadáš. Kdo to bude prát? Co tě to proboha napadlo? To si vypereš. Kdo tě bude mýt?" Prát i koupat se budeme stejně. Ale ne vždy je příležitost se moci zabahnit. Pokud dáte dětem prostor užít a prozkoumat bahno ve vhodnou dobu (máte čas, je teplo, mohou se snadno převléknout), lépe zvládnou odolat a nezamazat se, když jste ve městě, cestujete, nemáte náhradní oblečení apod.

Ale co úklid? U nás funguje zapojení do úklidu po bahenních radovánkách. Dospělý jen pomáhá (úměrně věku) dětem při jejich práci. Umýt sebe. Boty. Hadici. Okolí. Vymáchat oblečení. Je dobré se postupně, nenásilně učit, že péče o sebe a prostředí je neoddělitelnou součástí hry. I při této úklidové práci je důležité udržet příjemnou a bezpečnou atmosféru. Výčitky, naštvání a rozčilování uberou radost a pozitivní prožitek z času v bahně. Ať je vysílá dítě či dospělí. (Vztekání a rozčilování se obvykle děti učí nápodobou od nás dospělých). Pokud cítíte, že už je toho bahenního řádění moc na vás nebo vidíte na menších dětech začínající únavu, domluvte se s dětmi na včasném konci hry. Dokud mají všichni energii a dobrou náladu. Je to těžké rozpoznat a ještě těžší ukončit, ale časem se to děti naučí rozpoznávat sami. Někdy pomůže malá pauza na pití, rychlá svačinka, objetí, vyprávění příběhu. Ale ze zkušenosti je výhodnější uklidit vše hned a těšit se přitom třeba na tu svačinu.

Přejeme báječné bahenní dobrodružství. A napište nám Vaše oblíbené bahenní radovánky či hry, které vznikly spontánně a stály za umazání.

Chcete další inspiraci?