Bojuj hrou
Sem vložte podnadpis

Hravým bojováním se učí všechna savčí mláďata.

Sledujte mláďata (a nejen ta savčí), kolik času se perou, okusují, jsou v jednom chumlu. Nic k tomu nepotřebují. Když není parťák, stačí vlastní ocas nebo větvička. Ale s živým protivníkem to má vždy větší grády. Svobodná bojová hra u mláďat rozvíjí řadu dovedností, nejen jejich vytrvalost, odolnost, schopnost improvizace. Čtěte dál!


Hledejte své hranice.

Nic k tomu nepotřebujete. Zkuste nejprve doma v posteli či na podlaze. Stačí si lehnout a vaše mláďátka vás rychle objeví a už jsou na vás. Pak stačí jen chytat, objímat, jemně strkat, lochtat (pokud to nikomu nevadí), jakož i okusovat. Cokoli je vám všem příjemné.

Nebo zkuste z koberce udělat zápasnický ring, kleknout si na kolena a zápasit, kdo koho položí na lopatky. Někdy prohrajte, někdy vyhrajte. Můžete u toho hodně hlasitě komentovat. "Já už nemůžu. Ufff." "Já tě roztrhnu na deset kousků, jen se k tobě dostanu!" Cokoli bude podporovat hravou bojovou i bezpečnou atmosféru. Jde o vyplavení adrenalinu, ale i endorfinů.

Hranice nalezeny a znovu testovány.

Hlídejte společně jemnou hranici, aby to pro všechny bylo O.K., a ne K.O. Pokud někoho nechtěně kopneme, bouchneme, i to se v zápalu boje stává. Krátká přestávka, trocha pozornosti a jdeme znovu do toho. Boj uvolňuje mnoho přetlaků, tak se nebojte, když půjdou ven nejen pozitivní emoce. Společné bojové řádění může být i léčebný proces. Využijte toho. Ze začátku je třeba objevovat a vzájemně si vymezovat své osobní hranice. Co komu sedí, co ne. Občas něco přeženou děti, občas vy. I to k tomu patří. Jinak hranice neobjevíte. Ukazujte dětem, jak dát najevo, že vám něco vadí. Není nutná hysterická scéna. Pokud vy budete klidní, budou takové asi i děti (ale některé typy dětí "velké emoční scény" potřebují, tak jim je občas nechte prožít).

Jaká je ta vaše oblíbená hra?


Připravujeme:

BOJOVAT HROU

foto e-book

pro rodiče i děti. Více informací hledejte na konci stránky. Inspirujte se:


Polštářová bitva

Tak jednoduché a tak velká účinnost. Pokud cítíte u dětí "přetlak" fyzické energie nebo špatné nálady, všeho nechte a zkuste společně vypustit adrenalin i endorfiny. Jeden čas jsme měli doma polštářovou válku každý den, často před spaním. Účastnil se, kdo chtěl. Bez ohledu na věk, náladu. Pak společné čtení vše zklidnilo a usínání bylo krásné.

Zbraně

Někdy jim stačí klacek, papír, šiška a jejich představitost vykouzlí pušku, kanón, granát. Jindy mají chuť vyrábět zbraně opravdovější. A pro nejmenší můžete vyzkoušet např. podkolenku naplněnou vlnou, kartonový meč a štít, ať se mohou zapojit.

Švihání...

...suché trávy, proutků, kopřiv. Jednoduché, rychlé, bojovně účinné. Nezapomínejte na něj. Děti na něj tedy nezapomínají.

Pohyblivý terč

Vytvořte si pohyblivý terč. Ten od vás chce víc přesnosti, opatrnosti, trpělivosti. U nás se nakonec stal z "jelení hlavy". Trénink míření i zuřivosti byl úspěšný. Zapojily se i nejmenší.

Svobodná bojová hra v kuchyni?

Bojová bitva může vzniknout na stole i na podlaze. Fantazii postačí obyčejné věci, nebo se namalují a vystřihnou ponorky, letadla, tanky i záchrané vrtulníky. Hodně je baví karetní Bang, nebo Bang s kamarády v kruhu.

Nechte je občas něco zničit.

Je to nejen uvolnění tlaků, ale i silná badatelská cesta. Běžte ven, tam je materiálu k ničení dost. Suchá tráva, kameny, větve, led, písek, ...

Vesmírná bojová raketa

Opět bojové téma, které spojuje bez ohledu na věk, prostor, čas. Může to být krabice, keř, stůl. Fantazie vše ostatní zařídí.

A co nejmenší?

Nenechte se mýlit. Jsou to malí bojovníci. Láká je překonávání překážek, cupují, na co přijdou, spíš než by stavěli, rádi bourají. Milují bojové mazlení i polštářové bitvy. Nechte je objevovat, venku ničit, padat, zvedat se, křičet, zdokonalovat se.

Bojové hry ve světě fantazie

Často jim stačí jen svobodný prostor a čas. Jejich představivost zajistí vše další. Bojové scény, protihráče, zachráněné jednorožce.


Připravujeme:

BOJOVAT HROU

foto e-book

pro rodiče i děti. Vše důkladně vyzkoušeno v šestičlenné rodině!

Pojďte s dětmi hravě válčit a zbavovat se tak emočního napětí. Na co se můžete těšit:

- Fotonávody budou pro děti i rodiče. Děti si mohou samy vybrat, do čeho se chtějí dnes pustit.

- Zkušenosti s kým a jak vyrábět, hrát, bourat, doma i venku.

- Ukázky, jak bojová hra může rozvíjet badatelské a přírodovědné dovednosti dětí i dospělých.

- Nápady pro sourozence i jedináčka. Od batolete až po 10 let. Pro kluky i holky.

- Nahlédnutí do výzkumů o svobodné bojové dětské hře. (Věděli jste, že většina opičích mláďat (včetně těch našich, lidských) preferuje v honičce roli honěného, nikoli lovce? Proč? Vědci se domnívají, že mláďata tuší, že je třeba trénovat víc útěk, než útok. U lvů to bude asi opačně.)