BUNKRY
Sem vložte podnadpis

zaSTAVME se VENKU a STAVME:

Je to tak snadné, inspirujte se u dětí. Stačí jim jedna deka, jedno prkno, jedna krabice a už mají velkolepý dům, hrad, hnízdečko. A hned jsou indiáni na prérii, víly v kouzelném stromě, králíci v doupátku. Nepotřebují dokonalé stavby, to vše zařídí jejich představivost. Stačí jim symboly a svobodný prostor a čas ke hraní. Dopřejme jim ho. A můžeme se už jen kochat jejich vášní, nadšením a schopností překonávat překážky.

Nepomáhejte jim příliš. Jsou to jejich stavby, jejich problémy a ony to zvládnou. Pokud ne, zvládnou se vyrovnat s nezdarem a příště to zkusí jinak. Polkněte své rady, nápady. Pokud děti samy nepožádají, jste jen pomocníci, ony řídí stavbu.

Hnízdečko

Žádné přípravy, žádné pomůcky. Jde se procházkou, pomalým objevitelským tempem a každý si hledá hnízdečko, tak akorát pro sebe. Někdy jsou hnízdečka blízko u sebe a tak hra může začít. Občas je dlouhé domlouvání, kdo kde a s kým bude bydlet, ale i to jsou výborné lekce. A (nejen) k hraní diplomacie patří. Jak jinak se jí naučit?

Stavební materiál

Pokud mají stavět, potřebují alespoň trochu surovin. Venku v přírodě mohou "nakupovat" téměř kdekoli. Větví, proutí, suché trávy, listí tu najdou záplavu. Na zahradě, na sídlišti, hřišti jsou zdroje omezenější. Ale i tak se dá stavět. Jen musíte malým stavitelům nabídnout z čeho. Na zahradě doporučujeme v jednom koutě hromadit TROCHU nepotřebného (pro dospěláky) materiálu. Pár prken, větví, kamenů, desek, cihel. Z této hromady může každý den vzniknout něco jiného. Ve městě bereme ven deku, nebo šátky. Ale většinou je nepotřebují. Tak je využiji alespoň já jako doprovod k odpočinku.

Rychlostavby

Někdy vzniknou stavby rychleji, než si všimnete. U nás často při práci, když děti potřebují změnu. U rychlostaveb je výhoda, že vy nemusíte dělat nic. Děti si často vše zařídí. Možná jen ten úklid je třeba někdy podpořit svou energií.

Indiánské tee-pee.

Snadnější, než si myslíte. Stačí pár klacků, klidně i malých. Tenké mají výhodu, že když spadnou, dětem to příliš nevadí. Nahoře je můžete svázat. Někdy dětem stačí i taková parádní indiánská stavba. V lese můžete přidat větve, na zahradě deky. Deky připevňujeme kolíčky. Vše se rychle postaví i uklidí. Pokud je zem ještě chladná, můžete přidat kartóny na zem pod deku, skvěle izolují. Nebo plstěné koberce. A hra může začít. Pozor, hra už začala. I proces stavby je důležitá součástr svobodného hraní. Nepřicházíme do herny, kterou pro nás někdo udělal. Je to náš svět, naše práce.

Hrací domek

Děti nepotřebují dokonalý dětský domek. Potřebují jen své místo. I tu střechu nad hlavou si vymyslí snadno. Nemusíte stavět hned propracovanou stavbu. Ta je spíš pro nás dospělé. Dětem stačí méně učesaný prostor. Děti zvládnou útulně zabydlet jakýkoliv prostor. Nejsou omezeny našimi představami, co je a není krásné, pohodlené, vhodné.

Domek na stromě

Sen mnoha dětí i dospělých. U nás bohužel chybí vhodné velké stromy, ale i tak si cestu nahoru najdou. Když ne pro stavbu, tak alespoň pro domek a bezpečí v představách. Nechme je lézt.

Doupátko pro víly

Někdy nechtějí bojovat, stavět bunkry, zákopy, střílny. Někdy je láká jemnost, bezpečí, barvy. Kluci i holky mají občas chuť na hraní plné vílí, elfí, princeznovské či květinové fantazie. Pokud mají možnost, vyberou a postaví co zrovna potřebují.

Bahenní hrad

Dospělí se děsí, většina dětí to ale miluje. Pokud je teplo a máme kde je umýt, dopřejme jim to. Hlína je skvělý materiál pro budování, kopání, hrabání, ušpinění se. Učí se tím mnoho o sobě, hlíně i odolnosti.

Písečný kryt

Na písku přeci staví každý. Nic nového. Ale zkuste odložit bábovky, vzít větší lopatky a udělat opravdovou stavbu. Velký hrad, silnice s tunely, obchody, pekárnu na pískové muffinky či velkotunel.

Sněžné doupátko

Je málo sněhu, nebo moc nelepí? Ke hře stačí i málo. Stačí vyhrabat malou prohlubeň a hraní začíná. U nás stihly záchranit králičí rodinu, lyžaře z laviny i honit kouzelný vítr.

Sněžné iglu

Je dost sněhu? A lepí? Hurá do stavby. Cest, jak na to, je mnoho. Můžete udělat velkou hromadu sněhu, nechat ji ztuhnout a pak vyhloubit prostor uvnitř. Nebo stavět iglu odspoda. Uválet koule, nebo vyřezávat cihly ze sněhu, a ty pak pokládat na sebe, zpevňovat sněhem jako maltou. Pokud budete mít málo pevné stěny, jako jsme měli my u sněžné jurty, střechu můžete vyrobit z klacků, kartonu a zaházet sněhem. Okna, svíčky, koberce, stoleček... Dotvořte dle své fantazie.

Papírový dům

Stačí jedna velká krabice, nebo víc malých. Malým stavitelům stačí cokoli. Postaví výzkumnou stanici, raketu, bunkr. Pokud je málo krabic, můžete doplnit prkny, košťaty a přehodit opět deky.

Ateliér

Někdy nemají chuť stavět dům k bydlení. Možná je láká postavit si svůj koutek k tvoření. Ateliér výtvarný, hudební nebo třeba řemeslnný koutek či blátivá kuchyň. Pokud mají stavební materiál a svůj svobodný prostor, nic víc nepotřebují a téměř vše zvládnou samy.

Testování

Vyzkoušejte s dětmi, jak kvalitní postavily stavby. Je odolná proti větru, dešti, slunku, hmyzu? Jaké zažitky a dobrodružství nabízí. Co v domku společně poobědvat či jen posvačit? Pozorovat ptáky či déšť, poslouchat zvuky, číst, vyprávět, malovat, zpívat? Je toho tolik. Stačí chvíli. Nebo celou noc? Zkusíte ve své skrýši přenocovat? To zažijete se svým doupátkem nové dobrodružství.