CÁKAT
Sem vložte podnadpis

Voda je živel, otvírá mnoho her, dobrodružství i objevů.

Dovolte dětem, ať si s vodou jako spoluhráčem pořádně užijí, může je toho mnoho naučit.


Cákací stroj

Na trhu je mnoho umělých pistolek na vodu. Nám se ale všechny dříve nebo později rozbily. Tak jsme letos zkusili vlastní.

Výroba zabere asi 5-10 minut. Stačí proděravět víčko: hřebíčkem malý otvor, trochu zvětšit nůžkami. Pak už jen naplnit a střílet, cákat, užívat si proud. U menších raději plníme pitnou vodou, protože lákání stříkat do sebe je velmi silné. Ale zase nemusíme řešit pitný režim v horkých dnech. Nejlépe vodní lahev stříká zcela naplněná. Pokud děti nechtějí střílet po sobě, můžete společně vytvořit terč.

Cákavé malování

Základ obrázku namalujeme vodovkami, nebo ještě lépe akvarelkami. Každý může malovat svůj, nebo vznikají společné barevné základy. Vzájemné domluvy, která barva se teď použije, jsou výborný trenažér diplomatických dovedností.  Po zaschnutí (vodovek) se pustíme do cákání. Vodu kapeme rukama či z lahve. Někdo barvy nechá jen roztéct, někdo domalovává, někdo tvoří i nohama. Nakonec jen usušíme. Nejvíc si děti užívají rozjasnění barev při kontaktu akvarelek s vodou.

Cákací mikrosvět

Pro osvěžení a nové hry nabídněte dětem, ať rozehrají vodní hry s Legem, Duplem, figurkami zvířat či s Kořínky (více viz 1. výzva). Pokud děti hra zaujme, můžete se těšit na výborné příběhy i cákance. Jen pozor na možné potopení těžších figurek a u potůčků opatrně na odplavání součástek. Stavebnice a zvířátka koupáme raději v klidných vodách, nebo lze využít lavor či vanu. Bezpečně velkolepě cákat můžeme i v paneláku. Vyzkoušeno.

Divoké cákání tam venku

V tekoucích vodách, v hlubší vodě, nebo prostě ve chvíli, kdy nemáte po ruce či v kapse parťáky do hry, se nebojte využít přírodní zdroje. Děti vidí okamžitě v kamenech cestující, které je třeba přepravit na druhý břeh. Překvapivě objevují, že kůra unese jen určité množství kamenů i to, že také hodně záleží na umístění kamenů - stabilitě proti převrácení.

Voda oživující

Oblíbený pokus je "rozkvétající květinka". Děti si ho samy přidaly mezi cákavé hry. Stačí namalovat květinu, vystřihnout, okvětní lístky přehnout do středu a květinku vložit do vody. Vlákna papíru nasají vodu a okvětní lístky se pomalu otvírají.

Podobně mohou děti žasnout nad zavíráním a otevíráním šišky. Pokud chcete opravdu bádat, můžete si šišku před a po nasátí vody zvážit. Lehkým výpočtem odhalíte, kolik nasála vody.

Noemova archa

Oblíbené záchranářské téma. Vždy děti baví, pokud mohou někoho zachránit či osvobodit. Na vodě často vzniká Archa a s ní domluvy, kdo všechno se zachrání. Nakonec musí často plout všechna zvířatka, která jsou právě ve hře.

A co nejmenší?

To jsou experti v cákání. Stačí jim malý lavor, miska, vanička a zabaví se většinou na dlouhý čas. Pokud přidáme nádobu na přelévání, spokojenost u většiny prcků bude ohromná. 

Cákání nezná hranice, užijte si ty své cákavé hry. Předchozí řádky jsou jen inspirace či startéry hraní.