Dárky
Sem vložte podnadpis

Balící papír, nebo pytlík?

Mnoho dárků balíme do látkových pytlíků. Ale nikdy nám nestačí pro všechny. A tak tradičně v prosinci malujeme místo běžných papírů na velké archy, co nejobyčejnějšího balíkového papíru. Děti změna baví. Malé i velké. Občas se vyzkouší i razítka z brambor. To baví hlavně ty malé. Letos zkoušely vyrobit i ubrousky pro babičku na slavnostní stůl.

Dárky pro hraní

Je mnoho hudebních nástrojů, které lze vyrobit doma. Děti baví výroba, hraní i darování dál. Vždy vymyslí tolik dalších možností a vylepšení.

Hoří i tvoří

Odpad? Ne. Nejprve svačina. Pak pokus. Nakonec ozdoba. Kůra citrusů. Pro nejmenší se hodí měkkost mandarinkové kůry. Velcí ocení pomeranč či grep, ten má hodně hořlavých silic. Tak do toho.  Opatrně oloupat, co je uvnitř sníst. U svíčky ohnout kůru a zmáčknout. Krom malého ohňostroje si příjemně provoníte prostor (hořlavé silice v kůře jsou tlakem vystříknuty a díky svíčce bleskově hoří). Pak už můžete vyřezávat, menší vystřihovat. Ze zbytků a odřezků děláme postupně řetězy. Ozdoby využíváme nejen na dárky, stromek, ale i adventrní věnce. 

Piškvorkové radovánky

Rychlé, jednoduché a spousta radosti k tomu. Stačí stará utěrka, nejlépe kostkovaná. Pro menší děti doporučujeme čtverec. Větší zvládnou ušít i ovál. Můžete i nemusíte ušít tunýlek pro tkaničku. Ale děti to baví. Z čeho si uděláte piškvorky? My zkoušeli kameny i dřívka. Děti si oblíbily různobarevné kameny. Nemusíte dělat vše najednou. Doporučujeme si práce užít v klidu na etapy. A hlavně si zahrajte. S menšími dětmi hrajeme na tři vítězné, s většími na čtyři a když už nás příliš poráží, tak na pět. A pozor, hra je u některých dětí návyková.

Zarámovaná vzpomínka

Obrázky z přírodnin jsou krásné, svižné, minimalistické dárky. Děti do nich navíc ukryly vzpomínky. Na společné pouštění draků, hledání ptáčků Kivi, či na velký piknik s dědou. Vznikly tak skutečně adresné dárky.

Listoví skřítci

Měl to být jeden obrázek. Nakonec jich bylo nepočítaně. Z rychlého vyrábění se stalo živolné tvoření a nakonec i hra skřítků (kterou vytlačila jen večeře). Těžké bylo i rozhodování, kteří skřítci se nalepí a zalisují. Ale pozorovat děti při tvoření byl dárek sám o sobě.

Neobyčejné pytlíky

Zdá se Vám tento dárek bez nápadu? Nám ne. Snažíme se dávat dárky, které budou spotřebovány, či je obdarovaný skutečně využije. Kdyby pytlíky nahradily jen pár igeliťáků, stálo to za to. Když máme doma stálou zásobu látkových pytlíků, ty igelitové pak snáze vytlačujeme. Navíc je to maskovaný dvojdárek. Můžete využít prostor a hned vložit další dárek dovnitř. Vlastnoručně usušené ovoce, bylinky, koupená semínka, oříšky, či vyrobená dřevíčka pro nejmenší. Děti šití baví. Alespoň na začátku. Vy pak získáte jeden relax večer při došívání. Pokud nestihnete ušít, stačí sklenice a dárek je tu.

Malý dárek, velká radost

Pokud se v rodině každý rok domlouváte, že si dáte malé dárky, vyzkoušejte skořápky. Děti mají báječné nápady, co vše by se vešlo. Ale pozor. Děti si s vytvořenými skořápkami velmi rády a dlouze hrají.

Kořínkovi. Rodina pro radost.

Přoč Kořínkovi? Většina je vyrobena z kořenů. Jsou měkčí, zprohýbané a mají slabou kůru. Proto se z nich dětem dobře vyrábí. Rády je tvoří. Rády si s nimi hrají doma i venku. Jako dárek je dávají malým i velkým. Kořínkovi umí zakořenit radost všude. Třeba i u vás. Až k vám přijdou na návštěvu, pozdravujte je.

Listové záložky

Plánujete darovat knihu? Přidejte i novou záložku. Takovou, která přímo láká ke čtení někde venku pod stromem. Osvědčily se nám spíš pevnější, kožnaté listy (jabloně, jinanu, platanu). Krásné javorové listy jsou po vylisování velmi křehké a rychle se lámou.

Dárky na vlně

Určitě znáte, ale jen tak pro inspiraci. Sdílíme i další nápady na hebounké dárky. Zkuste květinovou čelenku třebas pro víly. Oplstěné mýdlo. Vlněné panenky či mimi. Lovení míčku. Něco pro letce. Či sadu her s kameny.