Den Bláta
Sem vložte podnadpis

Užijte si bláto, nejen 29.6. na Den Bláta


1. Dovolte dětem:

Bahno to spoluhráč, který otvírá nejen tvořivost, ale i potřebu plánování, překonávání překážek. Pokud budou děti chtít, nechte je pořádně vyřádit s bahnem.

2. Dobolte sobě:

Běžte do toho s dětmi. Vyzkoušejte se s dětmi umazat. Nechce se vám do toho? Jeden den za rok to zkuste. Pomalujte se válečnými barvami, ozdobte se jako blátivé víly, nebo se jen tak na boso projděte/protančete bahenní louží. Společné bahenní zážitky stojí za to. Můžete společně začít a pak se stát pozorovatelem a kochat se.

3. Vytvořte prostor, či čas:

Blátivá kuchyň, či laboratoř na zahradě je ideální místo, jak společně s dětmi vytvořit místo, kde kralují děti a jejich fantazie. Pokud nemáte zahradu, nevadí. Blízko svého domova, či na výletech jistě najdete místo, kam se můžete vracet do své blátivé oázy. Výhodou je, že je pokaždé jiná a o úklid se často postárá sama příroda. Potok, tůňka, kaluže, pár klacků, kamenů a blátivá kuchyň v přírodě je hotová. Můžete vedle postavit i klackové tee-pee a hry už přicházejí.


Kdy jindy, než teď? 

- Bláto je okamžitě připraveno do hry - není nutné nic kupovat, připravovat, stačí přidat vodu.

- Umýt se je snadné: v horkých dnech se koupeme často, tak proč si k tomu nepřidat další důvod.

- Ideální ochrana proti spálení. Nezapomínejme, že blátíčko má vysoký UV faktor.

Blátivé zkušenosti:

1. Každý má jinou hranici touhy umazat se. Netlačme na sebe, ani na děti. Někdo se posune časem, někdo vyzkouší a pak jde tvořit jinak. Každý to máme jinak a to je dobře.

2. Domluvme si předem, kde a co vše se může zamazat. Blátivé příšery dokáží nechat stopy téměř všude.

3. Berme bahenní hry, jako příležitost, ne cíl.

BLÁTO je téma. Buďte IN. Záplavu báječných bahenních her najdete i jinde:

Blátivé čtení: