leden 2017
Sem vložte podnadpis

1. leden              Jak na Nový rok, tak po celý rok?  Hurá ven! Objevovat. Obdivovat. Překonávat. Žasnout. Ranní hra u snídaně: vyprávění příběhů ze zamrzlých oken verandy. Každý viděl něco jiného. Ledový prales s tančícími vílami. Oceán plný lodních cest. Výlet kamarádek vloček za dětmi na Zem. Pak hurá rozbít led. Nejprve na zahradě, pak v lese, na rybníku. Motyčky se ukázaly jako oblíbený ledobijec. Nakonec jsme našli ledové diamanty. Opět díky dětem vidím víc. Díky.

1. leden     Už jsme se těšili. Uzavřít povedený ročník 2016. Hrajete rádi hru Dixit? U nás je velmi oblíbená. Od dětí po prababičky. Díky inspiraci v Pravém domácím časopise jsme si Dixit vyrobili. Obrázky nemalují jen děti, ale - pokud chtějí - i babičky, kamarádi, návštěva (malé karty se zaplní snadno). Nakonec vzniká mozaika zajímavých obrázků i vzpomínek. Stále přibývají nové karty. Pokud je jich už moc, vytvoříme pro někoho dárek. Teď začínáme malovat další sadu pro rok 2017. Pokud váháte, jak uchovávat obrázky svých dětí, vyzkoušejte. Tohle je náš ročník 2016.

2. leden        Poprvé je z koupacího bruslicí jezírko. Zábava pro malé, velké, i ovce se dlouho dívaly. Po chvilce bruslení přišly hry na ledovou honěnou, koštětový hokej, pokusy o nejlepší skluz, pád, otočku. Odcházelo se večer.

3. leden      Dnes ledová kopaná, opičí dráhy, přeskoky. Je fascinující pozorovat, jak se každé dítě jinak učí. Jeden zdokonaluje elegantní styl nápodobou, jiný potřebuje své akce, pády, zuřivost, nejmladší po chvilce odchází budovat domeček, pak se vrací ke společné hře. Velmi přínosné je pozorovat vzájemné domlouvání, hledání společných řešení, hranic, prostoru. A v závěru, překvapivě, samy měly potřebu led uklidit a připravit na další den.

4. leden      Dávka sněhu. Někdy je úklid velmi vážná věc. Rozdělení nástrojů, rolí. Vše si řídí samy. Pak se jdou prozkoumat sněhové jazyky. Děti lákají nerovnosti, překážky, nový materiál. Hry, které vznikly? Záchrana v lavině, záchranářští psi, budování tunelů, hledání pelechů, stavba iglú.  

5. leden        Další dávka sněhu. A tak krmíme. Děti si udělaly svou svačinu a objevily strom. Pak nadšeně pozorovaly zástupy kosáků na jablkách. Kontrola hmyzího hotelu. Bobování s kartónem.  Nakrmit ovce a pak hurá do sněhové kuchyně, nebo čistění střechy? Koho co baví. Vše si řídí samy. Máma jen fotí, občas mění rukavice, dává čůrat a breptá, že by už šla domů.