HRANÍ NA CESTY
Sem vložte podnadpis

28. výzva bude náročná:

Sbalit hraní na cesty

Léto je plné cestování do dálek, k babičce, mimo domov. Přestávky v domovském přístavu jsou často krátké, jen na přebalení. Proto se hodí mít předem sbalené to nejdůležitější. Věci na hraní.


Ale co dětem sbalit za hračky?

Sdílíme naše zkušenosti, co a pro koho se nám osvědčilo zabalit. Cestujeme s tlupou celý rok a objevili jsme, že:

1. ČÍM MÉNĚ, TÍM LÉPE

2.Vybrat předměty, které lze KOMBINOVAT (dovolují víc, než jednu hru) a využít místní zdroje.

3. Myslet na RŮZNÉ TYPY HRANÍ- rolové hry, běhací, tvořící, akční, klidné atd.

4. SBALIT DO MALÉHO, které pohodlně unese dítě a je vždy po ruce.

5. SPOUPRACOVAT NA VÝBĚRU I BALENÍ S DĚTMI

6. Jak rostou, přibalovat i víc nástrojů na VYRÁBĚNÍ, TVOŘENÍ přímo na novém místě.

Jak sbalit podle zájmu, či věku?

Nejmenší objevitelé.

(0-2 roky)

Milují, když mohou přicházet věcem na kloub. Jak se kam dostat, objevovat nové předměty, chutě, zvuky, materiály. Proto je potřeba jejich předmětů ohromná. Přesto, či právě proto jim balíme NIC nebo jen velmi málo. A pokud to jde, nabízíme jim převážně přírodní materiály.

Možná na dlouhé přesuny oceníte nějakou záminku ke hře - postavičku, čtení, malování, pytlík na schovávání, házení. Malé také moc baví vybalování, vyndávání, objevování co je v krabičce, či pytlíčku. Proto je dobré vybrat obaly, které samy otevřou.

Mladší hráči v rolích

(cca 2 - 4 roky)

Jsou nadšení do hry s postavičkami - je jedno, zda jsou to zvířátka, panenky, či auta. Každý miluje něco jiného budování farmy, malování, kávové dýchánky, boje, silnice, ošetřování zraněných lidí, či zvířat. Všechny hry jsou rychlé s něčím v ruce. A tak když se přidá pár postaviček a oblíbených předmětů k novému prostoru, nadšené hraní je na světě?

Větší průzkumníci

(cca 4-6 let)

Už jsou vlastně velcí, dovedou si říct co chtějí zabalit. Lépe rozhodují co opravdu chtějí. Víc a víc se liší zájmy i typy her. Často chtějí stavět. Nám se hodně osvědčilo lego na cestách, záminky k běhání, skákání a pomůcky k pozorování přírody. Lupa se hodí nejen na prozkoumání kůry, ale i ke hrám na detektivy, či hledání pokladu.

Ti velcí

(4 - než se všechny hry rozplynou v obrazovce)

Už jsou téměř "dospělí" a tak chtějí mít i symboly dospělosti. Nůž, deník, svíčky, čelovky atd. Každý něco jiného. Už si vybírají samy, my můžeme jen přihlížet či pomáhat, ale jen na vyžádání. Chtějí své symboly svobody, zodpovědnosti, vlastní cesty.


5 věcí, které vystačí na celé prázdniny?


OBLÍBENÉ POSTAVIČKY

Pro každého je to jiná parta, ale princip je shodný - máme nadšené spoluhráče do hry, vždy při sobě. Můžeme s nimi: postavit farmu či zámek, rozehrát rolové hry, rozvíjet sociální inteligenci, mít koho ošetřovat, odehrát si nějakou nepříjemnou scénu, nebo vybrat protihráče a zachráněné pro bojové hry ve fantazii.

Někomu stačí hromádka kamínků, jiný má raději partu Kořínků, plyšáky, zvířátka, panenky, lego postavičky, rytíři, auta, dinosauři a někomu stačí figurky z šachů, či člověče nezlob se.

miniATELIÉR NA CESTY

Papír a tužka jsou zázračné, dovolují tolik možností, jak si hrát. Jen je mít po ruce. V digitální době se nám vzdalují, ale na cesty je vemte sebou. Nemusí se dobíjet, stačí ořezat. K listům papíru můžete přidat zápisní, blok. K tužce se mohou hodit pastelky. Není nutné brát mnoho věcí. Pro nadšence občas balíme i vodovky, progrresky, polštářek od razítek a křídy.

OBLÍBENÉ HRY

Opět vybíráme hry, které nás nejen baví, ale dají se využít i na stavbu farmy, bojovku, tvoření vlastních her, pátračku, vyprávění příběhů, atd.

STARTÉRY TVOŘENÍ

Stačí malý předmět (šátek, provázek, kamínek, pírko, brusný papír, skořápka, kolíček...), ale může odstartovat hravé tvoření z místních zdrojů.

OBLÍBENÉ ČTENÍ

Čtení, které můžeme opakovaně nejen číst, ale i hledat v obrázkách, vyprávět navazující příběhy atd.

KAM USKLADNIT ENERGII

Děti maji vždy záplavu energie, ale občas jsou tak v akci, že maji zcela vybité baterky. Je dobré myslet na to a včas dobíjet. 

Naše tlupa má nejradši pytlíky se směsí oříšků a sušeného ovoce, rawkuličky, čerstvé ovoce a zeleninu. Vše se dobře vejde do látkových svačinových pytlíků. Oblíbené jsou i nádobky s fotkami, jako vzpomínky na cesty. Na pití teď v létě používáme kovovou, plastovou, nebo i skleněnou lahev. Té jsme vyrobili plstěný obal, který chrání, chladí i hřeje (dle potřeby:).