Kaluže
Sem vložte podnadpis

Voda, která cáká.

Dospělí vidí překážku, kterou bedlivě obchází. Pozor, jen si nezamazat třeba jen podrážky. Dítě vidí příležitosti. Mnoho příležitostí. Staňte se někdy dětmi a běžte do toho s nimi. Nebo se jen kochejte jejich zápalem. I to vám vykouzlí úsměv na tváři. Společná zábava zdarma. Navíc jsou z dětí často vědci, kteří v kalužích objevují a mnoho se o světě i o sobě učí.

BÝT MOKRÝ

Pokud zkoumají, objevují, řádí v kalužích, připravte sebe i je na mokro. Ať je obléknete jakkkoli, často se prostě namočí. Ale pokud se hýbou, nevadí. Naše děti nikdy z kaluží nenastydly.


Kaluže si vychutnáváme vždy kousek od domova, ne na dlouhém výletě. Děti si je dostatečně užijí a když je třeba (jde se k babičce, či doktorce), klidně se jim vyhnou. Mají vyřáděno.

ZDOBENÍ KALUŽÍ

Zvlášť na podzim děti baví zdobit kaluže. Hlavně ty menší. Třeba na stole, chodníku, na hřišti. Často si vymyslí i příběh. Tady to byl přístav a rybolov.

VZKAZ V KALUŽI

Opět především na podzim, děti nechávají pozdravy v kalužích. Spirály, kruhy, čtverce, srdce. Přemýšlí kdo si kaluží všimne.

PODPIS POD VODOU

Děti objevily, že se dá do usazeného bahýnka na dně kreslit a tak se i podepsaly.

PRŮZKUM DNA

Nejdřív nohama, pak klackem, stéblem a na závěr i rukama prozkoumávaly dno. Na břehu i v hloubce. Jak snadno lze zažít dobrodružství a tajemno.

BĚH

Dnes běhají skoro všichni a skoro všude. Děti rády i do kaluží. S úsměvem tam a s ještě větším ven.

SKOK

Bez toho se to neobejde. Nikdy. Ať to cáká. Jak málo stačí k opravdové radosti.

SUCHO

Je sucho? Děti vše vyřeší rychle. Stačí voda a kaluže jsou tu. Pokud máte zachycenou dešťovku, herna je zcela zdarma a dětí zabaví na dlouho.

KALUŽE OŽIJÍ

Napadlo je to rychle. Co výběh pro krokodýla a gaviála. Pozor v kalužích to žije.

RYBAŘENÍ

Napadlo je to rychle. Sehnaly pruty. Hledaly rybky. Chvíli rybařily. Vymyšlené úlovky pouště zpět. Vychutlaly si vše co chtěly a šly dál.

JAK HLUBOKO?

Dá se změřit různě. Projít, skočit, hmátnout, větvička či stéblo v puse:). Měřily různě. Moc je to bavilo.

STOPOVÁNÍ 

Tam kde jsou kaluže je vlhko. Kde je vlhko, může být bahno. Stopování v kalužích je snadné.

NA BOSO

Je teplo? Známe prostředí, dno. Hurá do kaluží bosky. Děti rády zkoumají chodidly dno, teplotu, bahýnko.

CÁKÁ

Testují co nejvíc cákne. Jak a kam hodit kámen, šišku, klacek. Jak rychle se bahýnko zase usadí?

TANEČNÍ BÁBA

Nemohly se domluvit zda tančit Labutí jezero, či hrát Na babu. Tak obě hry spojily. Já nová pravidla nepochopila, ony ano. Děti dokáží dělat cokoli s takovým nadšením, že nakazí i své okolí.

JEVIŠTĚ

Některé kaluže jsou místem, kde se odehrávají dětské příběhy. Jsou tu herci, vypravěči, někdy diváci. Děj je často plný nebezpečí a záchrany.

ZRCADLO

Během procházky děti sledovaly co odráží kaluže. Pozorovaly i nebe, sebe, listí. Hlavně si nesměly dno zvířit.

TAJEMNÉ KALUŽE

Během výletu po dešti hledaly v lese kaluže na neobvyklých (tajemných) místech. Hned vymyslely hru na záchranu lesních víl a skřítků.

KOMPAS

Jednoduché, rychlé, funguje. Jen neztratit venku špendlík. Vyrobte si z listu a špendlíku kompas v kaluži. Ověřujte několikrát během cesty. Více najdete na webu:

Napište nám!

Sdílejte Vaše oblíbené řádění v kalužích. Co jste si užili? Co vás zaručeně namočí?