Kamínci
Sem vložte podnadpis

Opět je tu výzva k jednoduchosti,

protože jednoduché hry startují volnost, myšlenky i tvořivost. Dávají prostor pro svobodné hraní v našich organizovaných životech.

Kamínci jsou ukrytí všude kolem vás, ve městě i v lese, podél cest, v potoku i na stavbě. Stačí se sehnout, sebrat, zjistit, zda vám padne tak akorát do ruky a seznámit se.

Tip: Pokud máte dřevěné kamarády Kořínky, seznamte je s novými spoluhráči, vzniknou nové hry.

1. krok: Hledání

Společně s dětmi vyražme do našeho zeleného domova s modrou střechou - ven. S sebou tužku, pastelky (výborné jsou progresky) či fixu. Procházejte se kolem domu, hřiště, v lese. Až přijde ta správná chvíle, ten správný kamínek, vykoukne na nás. Bude chtít k nám do hry.

2. krok: Seznámení

Představme se s Kamínky. Podle toho, zda je to holka, kluk, babička či zvíře, namalujeme Kamínkům oči a pusu. Můžeme přidat i nos, vlasy, oblečení, ocásek, ...cokoli nás napadne.

3. krok: Vykutálené hraní

A pak už si jen vychutnejme prostor a čas na hraní. Můžete stavět domečky pro Kamínky, hrát divadlo, vzít na návštěvu k vám domů. Seznámení s Kamínky jistě odstartuje tvořivé hraní i doma. Venku je výhoda, že pokud Kamínci nemají rovný okraj a sami nestojí, můžeme je zapíchnout do trávy, za kůru atd. Doma pomůže ručník, utěrka, nebo polštář.


Tip: Pokud budou děti souhlasit, můžeme Kamínky nechat na našem oblíbeném zeleném místě skryté v doupátku, které známe jen my. Nebo je naopak vystavit pro radost ostatních kolemjdoucích - na pařez, lavičku, strom v parku. Můžeme tak šířit dobrou náladu a posilovat všímavost kolemjdoucích.

Nevyžádané rady:

1. Nezapomínejme, že každé dítě preferuje jiné svobodné hraní, někdo rychle vymyslí tisíc a jednu možnost, některé děti potřebují čas, vzor i pomoc s cestou. Ale když si vše vyzkouší, rády odstartují svou tvořivost. Nabízejme možnosti, neočekávejme výsledek.

2. Čím menší hráči, tím větší Kamínky vybíráme (ale takové aby je pohodlně unesli:). Pro malé malujeme Kamínky raději tužkou či pastelkami (kdyby chtěli Kamínky zkoumat pusou).

3. Kamínci to mají rádi venku - až si vše doma pod střechou dostatečně užijí, vezměme je ven. A navštěvujme je v jejich zelené domácnosti.

Čtení plné kamenných příběhů:

Příští týden se můžeme těšit na další kamenné výzvy!