květen 2017
Sem vložte podnadpis

31. květen     Rozkvetl první květ leknínu, malování a mazání, výstava kamenů, kladina; nic speciálního, přesto krásný den.

29. a 30. květen        Člověk předpokládá, že po týdnu v divočině budou vyřáděné. Omyl, hned po příjezdu do Prahy rozjíždí nové hry. Tentokrát záchranná mise na ledovci, vaření ve vaně, peřinový bunkr na polštářovou bitvu - sousedi v paneláku měli radost:). Naštěstí to jsou jen dva dny v Praze kvůli kroužkům. Máme jen dva (příjemně svobodné): skauta a tancování ve Studiu Houpačka.

28. květen    Horký den, je čas na vodu. Cákat jde na sebe, zahradu, obrázky z akvarelek, terč i krokodýly. Cákání inspirovalo i 22. výzvu, mrkněte na ni!

27. květen     Další báječná návštěva. Další den plný her, řádění, cákání. Mořské víly, housenky, piráti, ovce, stihly toho hodně.

26. květen     Ráno začalo zlehka, ale rychle bylo třeba akci. Tak přišel boj s ručníky i papíry. Pak si hrály na školu. Psaly nohama, skoky hledaly písmena, přišlo i počítání, vše zas rychle odešlo. Přišel děda a pak Jula s Májou. Hurá!

23. květen    Krásný všedný den. Cesta loukou, ovce, figurky, houpačka a v závěru rychlý převoz do nemocnice. Naštěstí jen ve hře a s dobrým koncem.

22. květen     Návštěva motýlice, odpoledne plné houpaček, židlový kůň a pozorování louky.

20. květen          Opět v lesích. Voní to tu víc. Spí se déle. Vše je klidnější. Čas, děti i dospělci . Přestane se spěchat.

Jediné místo, kde ale spěchám vždy je kuchyně. Nějak vnitřně odmítám trávit přípravou jídla víc jak 20-30 minut před jídlem. Pokud nevadí, zkusím občas zdokumentovat naše menu (v emailech přišlo víc dotazů, co a jak jíme) . Víc najdete tady: http://www.svobodnahra.cz/jidlo/ Obvyklá snídaně mix (jablka, namočená semínka, banány, zelené). Děti jsou ve hře už před snídaní. Marně je odtrhávám, aby pomohly s balením na výlet. Bez výsledku. Rychlý oběd (obílí -rýže s pohankou a mořskou řasou, zeleninová omáčka - brokolice, pórek, mrkev, cibule, semínka + červená čočka). Stolování je živelné, tajně doufám, že se to časem zlepší. Ale zatím ani náznak. Zabalit svačinu a hurá poprvé v tomto roce společně do skal.

Skály jsou hřiště, pískoviště, tělocvična i učebna přírodopisu. Lezení k tomu přidává kurz jak pracovat sám se sebou (fyzicky i psychicky). Děti jsou tu nadšené už jen cestou do skal. Pro rodiče jsou to lekce v předávání zodpovědnosti dětem. Zároveň jak jim dávat prostor zpracovat své strachy a neúspěchy. Tlačit nemá smysl. Jako u hraní, je tu možnost kdykoli dobrovolně skončit zásadní. Ale také se učí, že když někam samy vylezou, musí samy i dolů. My jen jistíme. Občas je strachu mnoho. Ale nadšení vždy vše spláchne. Těší se nahoru, na výhledy, na zápis do knížky, na slanění dolů. Někdy je to dole dlouhé čekání. Pomáhá svačina, hraní, sbírání borůvčí na čaj i pozorování mravkolvů. Vyhnal nás až déšť.

Doma rychlá večeře (obilí je teplé od oběda v peřinách) stačí osmahnout rychle pórek, vajíčka. Vyzkoušejte opečenou slunečnici, lehce osolenou. Děti ji milují na přílohu, obilí, či jako tzv. zelený bonbón (slunečnice zabalená v salátu). Večer ještě koleje, taky mobil a Carccasone.

18. květen       Provaz měl být pro převozníka. Hned ho zneužily k jiným hrám. Chodit po laně ve vodě? Proč ne. Stínové sochy vystřídalo stínové divadlo.

17. květen   Řádí ve vodě, ve vzduchu, v blátivé kuchyni, kde se dá. Slova nejsou nutná.

16. květen     Ještě řádíme v Praze, ale po kroužcích hurá do divočiny.

15. květen     Opět na skok v Praze. Digitální děti - tvoří si své počítače, alespoň papírový. Hřiště doma, jsme raději vyměnili za dopravní hřiště venku.

14. květen        Původně slavil narozeniny táta, ale dárek rozehrál tolik her, že ho zcela zabavily děti. Nevadilo, že je po bouřce chladněji, že ještě poprchává. Nadšení z možností a chuť naučit se ovládat plavidlo, vše převálcovala. Bylo zajímavé sledovat, jak každého láká něco jiného. Róza chtěla zvládnout řízení pomocí pádla, Prokop testoval naloďování, vyskakování a podvodní motor, Sára koupání a budování domečku v lodi.

12. květen         Objevování násobení pokračuje. Nebojte, opět jim to vydrželo tak půl hodinky, ale řešily náročné otázky:). Prckové objevovaly vodu a jak klouže louže. V odpoledni proběhla akce sázení brambor. Práce byla dlouhá, tak si vymýšlely akční přestávky. Krom koupání je bavily i hry s bramboropřilbami.

Fotky v chumlu v trávě, by se mohly zdánlivě připomínat, nebo i ilustrovat děti, jak nadšeně sledují život v trávě, ještěrku, nebo kytky. Realita byla jiná - obrazovky lákají i venku. Naštěstí čas s nimi, je stále v menšině. Společné řádění láká po chvilce na mobilu, víc.

11. květen       Po roce se rozhodly, že si vyrobí geodestičky k učebnici p. prof. Hejného. Výroba byla rychlá, stejně tak úkoly z učebnice je rychle přestaly bavit. Sestavovaly vlastní úkoly, obrazce, hry, dokonce zkoušely i písmena. Jinak jsou hry poslední dobou dost monotématické - skákání, cákání, potápění, drkotání, sušení, zahřívání, skákání...

9. květen      Zas na moment v Praze. Ačkoli se snažíme o neustálé snižování hraček, po Vánocích a narozeninách se opět vyklubalo neuvěřitelné množství plyšových přátel. Když bylo Prokopovi smutno, řešení vymyslel v nahromadění všech plyšáků, které doma našel. Jemu to nálodu zvedlo, mě naopak:). Rozce stačil tulivý "plyšák" Víťa.

6. - 8. květen         Konečně zas v lese. Vše tu voní jinak, silněji. Rozjíždí nové hry kolem chalupy i dál. Výhoda malých vesniček a blízkost lesa nabízí vznikají úplně jiné hry. Výzvy s houpačkou. Proč se jen houpat? Vyráží se na koloběžkách a odrážedlech kolem, na kolech i dál. Balíky jsou skvělé hřiště i tělocvična.

5. květen         Podmračeně klidný den. Dokončování přístřešku pro ovce, čtení, balení na výlet.

4. květen          Dnes začaly hry v podzimních bundách. Končili jsme nafukováním letní výbavy. Hrají si i mimo, ale vždy je to zavede do vody a postupně se tam dostanou celí. Zřídily si výhřevnu ze spacáků. Pak i domek u vody. Vítek dostal funkci plavčíka.

3. květen   Nový člen rodiny, nové hry. Pampelišková party pokračuje. Voda má 16 C, ale nevadí, dnes tam byly 3x. Máma ani jednou. Kde si vypouští páru ovce, třeba na kočce? Odpoledne si zřídily výtopnu na zahřátí.

1. květen      Po několika dnech deště, jsou včelky hladové a u pampelišek je frmol. Vzniká pampelišková laboratoř. Děti samy se fascinovaně zastavily a žasly. Objevily, že se liší barva pilu na nožičkách, podle místa sběru.