Led
Sem vložte podnadpis

Co dělat, když mrzne?

Hrát si.

Tam venku je zas něco nového. Bojíte se zimy? Když je velká zima, chodíme ven na kratší živější výpravy. Jednou dopo, jednou odpo. Že vás děsí oblékání? Nás taky. Ale stojí to za to. I jen na hodinu či půl. Endorfiny, které se venku vyplaví vám i dětem, si užijete v klidu domova. Děti patří ven celoročně. My si přibalíme náhradní rukavice (několik), teplý čaj pro mámu, něco na zub pro děti. Nechodíme daleko. Objevujeme kolem domu. Jaké je zmrzlé pískoviště? Co rampouchy na zastávce autobusu? Jinovatka na trávě před domem? Nějaký led na zkoumání si bereme i domů.

Co děti vymyslí s ledem, když mají jen dva ledové dny? Co zláká vás?

Ledová zrcátka

Krok 1. Vyběhneme a sbíráme vše, co se nám líbí. Krok 2. Naskládáme do vhodné nádoby (tác, lavor, pánvička). Krok 3. Zakouzlíme a jemně nalijeme vodu. Krok 4. Necháme zmrznout. Krok 5. Opatrně vyndáme. Krok 6. Žasneme. Můžete nechat zamrznout provázek na zavěšení. Když taje, sledujeme, jak se zrcátko pomalu rozmrazuje.

Lego na ledu

Stává se vám, že nemůžete děti odtrhnout od lega? Mně často. Často bereme lego ven. Ne kupu kostiček, děti vyberou to nejnutnější, co zvládnou pohlídat v trávě. A o zábavu je postaráno. Já nemusím nic. Jen tam jsem a fotím. Občas vylovím lego. Občas dítě.

Ledové bádání

Led jako materiál nabízí mnoho výzev ke zkoumání. Na výpravě objevujeme různé druhy, tvary, pevnost ledu. Někdy i chuť. Děti nezastavíte v ochutnávání ledu. Raději je učím přemýšlet, kde mohu led jíst a kolik. Hledáme odpovědi na otázky. Jak se dostal vzduch do ledu? Co žije pod ledem? Sbíráme důkazy. Testujeme odolnost ledu, dětí i mámy. 

Měříme teplotu, tloušťku, hloubku.

Ne úplně vědecky, ale baví nás to.

Ledové mapy a puzzle

Věděli jste, že v ledu jsou mapy kouzelných ledových království? Já ne. Ale číst je umí jen děti. Nebo mě nenapadlo skládat tvary z ledových kousků. Dětem to vydrželo docela dlouho - než začaly mrznout prsty.

Rozbij a naučíš se.

Velmi oblíbená činnost. Jak nejlépe porozumíte materiálu? Když ho testujete. Jak nejraději děti zkoumají? Destrukcí. To jim vydrží dlouho. "Musíme osvobodit vzduch pod ledem!" Nebo slyším "Mami, víš, že led zní jako rozbíjející se sklo? Podívej!" V závěru ještě vyzkoušely hokej a curling.

Doba ledová

Je třeba ulovit. Je třeba se ubránit. Je třeba zažít nebezpečí.

Ledový závoj

Hledání kouzelné jinovatky děti bavilo. Možná ještě víc nadšené byly při zvětšování fotek na počítači. Další den vyrážely na lov hned ráno. Slunko jinovatku rychle kradlo. A taky se s tajícím ledem vařilo.