leden 2017
Sem vložte podnadpis

30. leden    Velký stůl, velký prostor na i pod. Společné čtení (tanec, putování, zpěv) má opravdovou sílu a u nás způsobí vždy zklidnění, jakoby vyladění. Díky. Na horách je jinak uvnitř i venku. Udržte si taky zónu a čas offline.

29. leden      Jak postavit hokejový tým? Pozvat skvělé kamarády, kteří mají kupu dětí. A hned je tu hokejová bitva. Najednou děti nebyly unavené, hladové, nebyla jim zima. Na led vyrážely každý den i přes dlouhou zavátou cestu. Bez svačiny. Tátové, díky vám. Děti se s vámi učí větší odolnosti a ani o tom neví. Zase jsem si uvědomila, jak já děti omezuji svými představami o tom, co by jim mohlo vadit.

28. leden       Je to dřina, ale já chci. Sama. Někdo jiný objevoval gravitaci. Taky jsme zjistili, že stromy mohou mít šálu.

27. leden        Hory. Opravdové závěje sněhu. Chtěly běžkovat. Běžky v šesti, šílíte? Jak to prošlo u nás? My nasadili 3. a 4. dítě na záda, starším nevnutili představu, že běžkování je nuda. Všechny jsme zapojili do příprav. Trocha fyziky i meteorologie. Jak to vše funguje? Zkoumaly proč a kde to klouže. Jak zahřát vosk? Hned první den, kdy stály na běžkách, je to bavilo celou cestu (kterou si stále prodlužovaly až na 5 km). Vše jsme stihli za hodinu a kousek, než se čtvrtý potomek na zádech probudil. Svobodná hra venku umožňuje dětem obrovský rozvoj fyzičky, koordinace a chuti učit se. Rodič pak jen přijde a "slízne smetanu". Mňam. Zítra chtějí prý hned ráno.

22. leden         Nestačilo jim rozsvítit polární jurtu, dnes rozsvítily i led. Prý je to ledový ples. Vymyslely i svíčkový slalom. Na obloze zážily hvězdy, a tak jsme určovali souhvězdí a stavěli je ze svíček. Je paráda, když děti vymýšlí zábavu pro celou rodinu. Jen kdyby se ještě samy oblékly a obuly:).

20. leden      Opět na ledu. Dnes šálový tanec. Na začátku byla inspirace z fotek (Zuzko díky). Rychle vyzkoušely, co viděly, a pak rozvíjely dál. Tančily. Tahaly. Zametaly lidskou rolbou. V závěru uspořádaly sněhovou svačinku. Svobodná dětská hra dává příležitost i dospělým - pozorovat, kochat se, žasnout.

19. leden       Venku -15 °C. Chtěly jen na deset minut. Vyzkoušet poličky na svíčky. Mráz, hlad, tma, nic jim nevadilo. Zářily nadšením každou minutu. Klouzání ve tmě je prý lepší. Svíčky dávají uvnitř tolik světla. Jurta září zvenku modře. Salva nových zážitků nekončila. Ani ten malý, na kterého jsem tajně spoléhala, se nezlobil, že mu mrznou prsty. Po 45 minutách jsem diktátorsky rozhodla, že jdu domů. Souhlasily, ale zítra se prý musím víc obléknout.

19. leden       Někdy chtějí i soutěžit (sledovaly závody v biatlonu a rychlobruslení:). Tak závodily. Startovaly, makaly, porovnávaly čas, fandily, prohrávaly, vyrovnávaly se s pády. Nakonec přešly k jiné hře - kdo vyhrál, nebylo vlastně důležité. Odpoledne ještě připravily pokus, co s čím udělá led.

18. leden       Led stále táhne. Svobodná hra na bruslích vládne. Pan Židle měl pomáhat začínajícím bruslařům, ale rozpoutal spoustu jiných her. Z jurty se stala odpočinková zóna.

16. leden    Zas na chvilku v Praze. Bouřlivé domlouvání nad tématem malby, revize knihovny a na závěr, vyjímečný okamžik klidného tvoření.

13. leden        Vánoční nadílka pro ovce, pak hurá na led. Při bruslení přišel nápad na bunkr. Plány byly velké, celé iglů. Sníh konečně spolupracoval/lepil. Stavba šla velmi rychle, možná až moc. Stěny střechu neudržely. Vyžadovalo to nový plán. Přišel také rychle. Stačilo pár větví, kartónů, jeden sloup a hned tu byla polární jurta.

12. leden        Konečně sníh pro sněhuláky. Přiběhla k nám Vločka. Bylo s ní hezky, až do večera. Samotná stavba byla rychlá (pod 30 minut). Rozhodně rychlejší než dohady kolem jména.

10. leden           Co takhle oběd venku? Dnes děti pozvaly Kořínkovic rodinku do Himálají. Vzájemné domluvy byly občas náročné. Někoho i rozzuřily. Byla sněžná polévka. Vešel se i pokus s krájením rampouchu horkou pánví. Pak šly do akce a vymyslely si trénink rovnováhy - prý most přes propast.

Mají děti někdy přetlak? Svobodná hra nám vždy nabídne řešení. Prostě si děti vymyslí hru, kde tlaky uvolní. Dnes to byla honička na ledu. Nejprve lední policie honila zloděje sněhu, pak rybáři lovili medvědí mláďata, nakonec vznikl úkryt s kouzelným portálem. Zloun zbyl vždy na mámu. A děti vypouštěly tlaky plnými doušky. Zuřivé chránění mláďat se střídalo s návaly smíchu. Uvolnění a radost. V závěru dne nás bavilo sledovat hejna kosáků a asi kvíčal. Jablka mizela rychle. Po čtyřech hodinách venku ještě bádaly nad stopami křídel.

9. leden         KOŘÍNKOVÁ VÝPRAVA trvala asi 15 minut. Původní plán dětí: Kořínci prý zažijí bobování, bruslení, stavění sněhuláka. Nadšení všech bylo brzy vystřídáno. Jeden usnul, dva zlákal adrenalin na ledu, jen poslední si užíval čas s Kořínky. Nakonec opět vymýšlely své hry (na Zmrazovadlo, Ledový cirkus a Šílené hrablo). Cíle a plány jsou fajn, ale skutečnost je často lepší.

5. leden                          Další dávka sněhu. A tak krmíme. Děti si udělaly svou svačinu a objevily strom. Pak nadšeně pozorovaly zástupy kosáků na jablkách. Kontrola hmyzího hotelu. Bobování s kartónem. Nakrmit ovce a pak hurá do sněhové kuchyně, nebo čistění střechy? Koho co baví. Vše si řídí samy. Máma jen fotí, občas mění rukavice, dává čůrat a breptá, že by už šla domů.

4. leden      Dávka sněhu. Někdy je úklid velmi vážná věc. Rozdělení nástrojů, rolí. Vše si řídí samy. Pak se jdou prozkoumat sněhové jazyky. Děti lákají nerovnosti, překážky, nový materiál. Hry, které vznikly? Záchrana v lavině, záchranářští psi, budování tunelů, hledání pelechů, stavba iglú.  

3. leden      Dnes ledová kopaná, opičí dráhy, přeskoky. Je fascinující pozorovat, jak se každé dítě jinak učí. Jeden zdokonaluje elegantní styl nápodobou, jiný potřebuje své akce, pády, zuřivost, nejmladší po chvilce odchází budovat domeček, pak se vrací ke společné hře. Velmi přínosné je pozorovat vzájemné domlouvání, hledání společných řešení, hranic, prostoru. A v závěru, překvapivě, samy měly potřebu led uklidit a připravit na další den.

2. leden        Poprvé je z koupacího bruslicí jezírko. Zábava pro malé, velké, i ovce se dlouho dívaly. Po chvilce bruslení přišly hry na ledovou honěnou, koštětový hokej, pokusy o nejlepší skluz, pád, otočku. Odcházelo se večer.

1. leden     Už jsme se těšili. Uzavřít povedený ročník 2016. Hrajete rádi hru Dixit? U nás je velmi oblíbená. Od dětí po prababičky. Díky inspiraci v Pravém domácím časopise jsme si Dixit vyrobili. Obrázky nemalují jen děti, ale - pokud chtějí - i babičky, kamarádi, návštěva (malé karty se zaplní snadno). Nakonec vzniká mozaika zajímavých obrázků i vzpomínek. Stále přibývají nové karty. Pokud je jich už moc, vytvoříme pro někoho dárek. Teď začínáme malovat další sadu pro rok 2017. Pokud váháte, jak uchovávat obrázky svých dětí, vyzkoušejte. Tohle je náš ročník 2016.

1. leden              Jak na Nový rok, tak po celý rok?  Hurá ven! Objevovat. Obdivovat. Překonávat. Žasnout. Ranní hra u snídaně: vyprávění příběhů ze zamrzlých oken verandy. Každý viděl něco jiného. Ledový prales s tančícími vílami. Oceán plný lodních cest. Výlet kamarádek vloček za dětmi na Zem. Pak hurá rozbít led. Nejprve na zahradě, pak v lese, na rybníku. Motyčky se ukázaly jako oblíbený ledobijec. Nakonec jsme našli ledové diamanty. Opět díky dětem vidím víc. Díky.