listopad 2016
Sem vložte podnadpis

Na lovu

2. a 3. listopad       Slunko láká ven. Probíhal lov barev, vlhka, lupičů. Krom ořechů našly i mnoho ulit. Příležitost tvořit. Nakonec je třeba i trochu pracovat. Čistění budek baví, protože je to ve výškách. Vše učí i malé.

Vypečená neděle

6. listopad        Venku prší. Doma voní. Velká rodina či přátelé dávají dětem mnoho příležitostí. Třeba upéct buchty, uvařit knedlíky. Zažít věci, které s rodiči nedělají. Různorodé situace dětem dají nejen zážitky a zkušenosti, ale i možnost vybrat si co je baví, co jim jde. Děti odmala mohou samy hledat své silné stránky. Ty pak rozvíjet. Nikdo jim nemusí říkat, co mají v životě dělat.

Lovíme závany zimy

9. listopad      Krásné jasné ráno. Lovíme jinovatku podle FB jdeteven.cz. Krom jinovatky uloven i led. Dopoledne pasení v sadu. Už jste krájeli vodu? Děti dnes ano. Při obědě řešily molekuly a povrchové napětí vody. Odpoledne průzkum usínajících hmyzích hotelů. Znovu debata o sudokopytnících. Nakonec odlétá vesmírná loď. Mrazivě průzračný den.

Martine, až zítra!

10. listopad      Dnes na ranní krmení vyrazili před sedmou skoro všichni. Stihlo se stopovat, obdivovat, malovat, razítkovat, vyrábět zmrzlinu, seznámit paní Bílou s paní Dýňovou. Doma se zmrzlina ještě ochucovala. Pak zjistily, že sníh taje. Bylo třeba si ho užít. Ať si ho vychutnají i nohy. Kolem poledne se šly se sněhem rozloučit a nasbírat zbytky do lednice.  Vždy mě překvapí, že spánek děti prý zdržuje, zmrzlé prsty ani hlad jim nevadí - když je život baví.

Práce jako hra, nebo hra jako práce?

13.-14. listopad       Zazimování zahrady není pro všechny zábavou na dlouho. Nuda? Je třeba akci. Třeba rybařit se slepicí. Nebo hrát na kolotoč, stavět domek pro Lego rodinku či si v listí hrát na hnízdo harpyjí. Nakonec je hotovo a pořádná hromada listí k tomu. Jde se skákat. Doma se cestuje po světě. Hádejte, kde jsme byli na obědě!

WC stavebnice

16. listopad    Jak málo stačí ke hře na celý večer. Na chaloupku bylo třeba vytvořit zásobu toaletního papíru. Děti ho bohužel zahlédly. A během okamžiku tu byl nápad (a ne jeden). Vyzkoušely téměř vše. Vzájemně se inspirovaly, hádaly, doplňovaly, překážely si, smály se. Co by lákalo vás? Stavění, bourání věží. Zdokonalování pevnosti stěn. Návrhy stolků, židliček či trůnu. Vaření. Hudební nástroje. Balancování nad propastí. Nebo něco dalšího?  Všechny papíry přežily, jen některé v trochu placatější variantě.

Sváteční den

17. listopad    Sváteční den je plný společné práce, divadla, učení i her. 

Bojové nálady

21.-22. listopad         Boj, zbraně, lov a nebezpečí, i to patří k dětským hrám. Proč nakupovat plastové zbraně v hračkářství? Venku je materiálu dostatek. A vyrábění je součást hry. Zbraně i lov se postupně zdokonalují. Když je nedostatek cílů, musí se vymyslet. Ovce se stopují jen jako. Sourozenci jsou pohybliví bizoni. Ale nejpopulárnější byla výroba jelena a jeho lov.

Dřevění kamarádi

22. listopad         Na návštěvu k nám přišla rodina Kořínků. Bydlí prý blízko a je jich opravdu hodně.

Chladno nehrozí

24. listopad    Stačí jeden provázek a výzva je přijata. Nevadí, že je venku chladno. Naopak, svetry jsou dolů. Ani ovcím se nechce domů. A tak se ještě něco uvaří v dýňové kuchyni.

Mikrosvěty

28. listopad        Kořínky bereme na pravidelné procházky. Najednou nás napadají jiné hry. Vzájemně si ukazují svoje oblíbená místa. Hrají na schovku. Hledají nová dobrodružství.