2. výzva: ZAŽIJ MRÁZ S ÚSMĚVEM
Sem vložte podnadpis

Ledová rychlovýprava

Mrzne? Nechce se ven? Naplánujte si mikrovýlet. Jen za něčím malým, rychlým, blízkým. Vyfotit krásnou oblohu. Prozkoumat tloušťku ledu v kaluži před domem. Nasypat ptáčkům. Pozdravit oblíbený strom. Vyběhnout najít stopy ledního medvěda. Jistě vymyslíte s dětmi jiné důvody, které nadchnou. Pak se rychle dohodněte, co vše obléct na sebe, aby bylo dobře. Obléknout a vyrazit. Není nutná dokonalost. Zatím jen testujete své lední vybavení. Vyrazte s úsměvem a domů se vraťte rychle, dřív než vám venku úsměv zamrzne. Ať si doma krom svačiny vychutnáte i báječný pocit. Překonali jste svou lenost, pohodlnost i nespokojenost. To je důvod k oslavě.


Tipy na zimní čtení:


Tipy na startéry her:


Pro Vás příliš snadná výzva? Skvělé:

CHCI VÍC

Hračky na ledu a sněhu


Děti lépe zvládnou pobyt venku za mrazu, pokud/dokud je to tam baví. Nechtějí opustit rozehranou hru doma? Vezměte část ven. Kořínci, Duplo panáčci (větší zvládnou ohlídat i Lego figurky), oblíbené panenky, zvířátka. To jsou spoluhráči, kteří otvírají nové možnosti mrazivých her. Zkuste začít, děti budou pokračovat. A vy máte čas se jen dívat. Nebo oblékněte teple i oblíbeného plyšáka. Děti se mohou stát jeho průvodcem a ukázat mu to tam venku, když mrzne. Opět buďte tak rychlí, jak to baví děti i vás. Nemusíte chodit daleko. Děti dokážou vytvořit ze stromu prales, z lavičky skálu, ze zmrzlého trávníku mrazivou poušť. Jen nezapomeňte rukavice a občas to chce se proběhnout (např. přišla bouře, hurikán, mrazivá vlna - utíkejte!).


Polární vědci

Už jste zkušení polárníci, tak se můžete zaměřit na vědu. Všímejte si, co se děje kolem vás. Kdy vás studí prsty, jak se páří od pusy, jak tlustý je led. Můžete vzít vodu i ven a nechat přes noc zmrznout. Hrajte si. Vytvořte si ledové zrcátko. Zkoumejte: jak rozbít led; vezměte led domů a sledujte jak roztaje; tam, kde je to bezpečné, ochutnávejte led. Děti ho budou určitě chtít jíst, raději je tedy naučte, kde a kolik je bezpečné. Sledujte krystalky, zamrzlé listí. Je toho tolik. Nechtějte zvládnout vše najednou. Nechte si něco i na zítra. Nejlepší je, pokud děti samy přicházejí s nápady, co s ledem dělat. Ale i to se musí časem naučit. Užívejte si ledové lekce.

Bonus: Sněhová párty

Je tam venku mrazivá zima a navíc se sněhem? Máme dokanalé hřiště pro všechny věkové kategorie. Stačí pořádně se obléknout a hurá za zábavou. Tam venku v bílé peřině přichází svobodná hra téměř okamžitě.

Nevyžádané rady 2. týden:

1. Venku pozorujte děti, sledujte jejich emoce a přizpůsobte délku pobytu i terén. Nenechte se ale odradit počátečným znuděním (že museli opustit své Lego, pohádky, ...). A nezapomínejte, že děti sledují vás. Zkuste prožívat opravdovou radost z mrazivého prostoru i vy. Děti se nakazí. A pokud ne, vyjde to třeba příště.

2. Pokud berete hračky ven, je dobré se na tom domluvit předem. Děti se stávají průvodci svých hraček po celou výpravu a berou za ně zodpovědnost. Ale i to se musí učit. Zkušenostmi. Někdy do nevyjde. Nevadí. Vyrovnání se se ztrátou, zničením, nespokojeností s nošením, to vše jsou výborné lekce odolnosti.