Oslava jara
Sem vložte podnadpis

Jaro je plné nového.

Nových vůní, barev, energie, příležitostí. Je to čas začátku, čerstvosti, slunka, zelené, naděje. Mnoho důvodů k oslavě. Jak slavíte příchod jara vy?

 Ať se rozhodnete pro cokoli. Zkuste to dělat spolu a hrát si. Během oslav jara je dobré nejen dostávat, ale i dávat.

Součástí oslav jara by mohlo být i úklid nejen domovů, ale i okolí. Třeba míst, kam rádi chodíme za dobrodružstvím, na výpravy. Můžete se i inspirovat na www.uklidmecesko.cz. Nebo můžete udělat domek pro včelky samotářky. Začátek jara je období, kdy vyletují ze svých starých domků. Můžete jim nabídnout nové bezpečnější obydlí. Včelky samotářky můžete pozorovat, nebojte se nemají žihadlo. Navíc jsou podobně jako čmeláci víc vázány na místo a tak budou opylovat vždy poblíž vaší zahrádky. (včelky občas zláká vůně květů i hooodně daleko u sousedůJ). Více o včelkách samotářkách na www.vcelkysamotarky.cz

Semínkové bomby

To se bude dětem líbit. Semínkové bomby se začaly používat prý (dle webu Radostné zprávy) v New Yorku. Roku 1973 se tam začaly bombardovat semínky zašlé části města. Dnes se využívá semínkových bomb i v Africe. Dobře připravená bomba může růst téměř na jakémkoliv místě. Stačí si připravit trochu kompostu, jílu (nebo víc lepivé hlíny), trocha vody a semínka libovolných odolných rostlinek. Vše společně smícháme (největší díl je hlíny) a vytvarujete pěkné malé kuličky (3-5 cm veliké). Nechte den vyschnout. Bomby, nejlépe před deštěm, či v dešti, vyrazíte "zasadit". Toto sázení bude děti bavit. Na vhodných místech se prostě bomby "ostřelují"- vyhazují. Pokud se trefí na vhodné místo a mají štěstí, vyrostou do několika týdnů a rozšíří tak zelené plochy v opuštěných částech města, nebo zvýší biodiverzitu na naší zahradě.

Oheň

K jaru patří posedávání u ohně, stolování venku. Užijme si to s chutí. Děti hry s ohněm lákají. Naučme je s ním zacházet. Vyzkoušejme společné vaření nejen v blátivé kuchyni.

Svačina v/z trávníku

Objevujme co jedlého, chutného právě roste. Naší tlupě nejvíc chutná š´tovík, šťavel, fialky, sedmikrásky, mladý svízel. Pak i pažitka, meduňka, mladé listy pampelišek. Děti testují i nové kombinace. Jablka s šťovíkem, sedmikrásky s kokosem. Naposled tvořily i rozkvetlý chleba.

Jaro láká chodidla

Většina dětí, jsou tak trochu "divoši", jakmile to jen trochu jde zouvají boty a chodí bosky. Zkusme to s nimi. Alespoň na chvilku. Ocení to celé naše tělo, nejen chodidla. Pokud nechcete, neva. Žijte svůj život podle sebe. Ne podle doporučení druhých:).

Zelená patří jaru

Zelená patří k jaru. Po zimě si ji vychutnáme zelené odstíny s velkou chutí. Vyzkoušejte Zelený výlet. Vydejte se po stopách zelených víl a skřítků. Pátrejte s Jdeteven.cz

Jednodušší Velikonoce, silnější zážitek.


Tradiční pučálka

Co mlsali hlavně na jaře naši předci? Ochutnejte Pučálku. Rychlé, zdravé, dobré. Nechte naklíčit hrách. Můžete dát kuličky do zavařovačky. Nechat den namočený a pak dva dny 2x denně proplachovat. Stačí prolít vodou a přes dlaň vodu po chvilce vylít (podobně jako si klíčíte třeba mungo). Když vyraší klíčky. Můžete chroupat syrové a nebo se pustit do Pučálky. Nasypte naklíčený hrách na pánev (suchou, či s trochou oleje) a zlehka osmahněte/opékejte na ohni, kamnech, sporáku. My raději pomalu a zlehka. Když se začne ozývat pukání (nemusí vždy), je hotovo. Pak můžete ochutnávat, případně ochutit ještě solí, či skořicí na sladko. Chuť i tvrdost je podobná praženým oříšků. Doporučujeme vyzkoušet i pražené slunečnice (solené, děti milují na salát, či k zeleninové omáčce), opraženou namočenou cizrnu (samotnou či praženou s arašídy).

Hnízdečko/a pro výslužku

Malé děti baví tvoření hnízdeček. Můžeme jim navrhnout, ať vytvoří na zahradě, v parku několik míst, kde by jim mohl "velikonoční zajíček"( nebo někdo jiný) nechat něco pro radost. Na Velikonoce pak stačí vyrazit a prozkoumat, kterépak hnízdečko si zajíček vybral.

Zkuste přírodní nadílku

Obchody mají mnoho lákavých dobrot pro Velikonoční nadílku. Ale to nechte pro babičky a tetičky. Zkusme doma s dětmi zažívat spíš radost z času spolu, zážitků, her než z mnoha cukru a obalů. Každý rok můžete vymyslet něco trochu jiného. Ale vždy to může být malé. Drobné. Spíš symbol oslavy, než záplava sladkostí. My často vyrábíme i s dětmi a něco málo pak přidáme navíc, tajně. Místo vajíček s překvapením zkuste oříšek s překvapením. Do skořápky od vlašského ořechu přidejte malý dárek, nebo sladkou kuličku (z kokosu, rozinek, oříšků, medu apod.). Vše zabalte a překvapení je hotové. Letos zkoušíme (ne)obyčejné kuličky. Pro menší můžete vyrobit vlněné míčky. Jsou barevné, hřejivé a báječně se s nimi upouští pára v házecí bitvě.

Cesta jako dárek

Děti mají rády i pátrání s mapou pokladu. Co takhle zahrabat poklad a namalovat mapu, jak se k němu dostat? Nebo můžete dětem předat jen papírek s první indícií/radou, kde hledat dál, kde najdou další lísteček. Na konci cesty je čeká maličký poklad (třeba svačina, nebo polotovar příšery z modelíny a kuliček, to přímo láká k dalšímu tvoření:). Hurá. Společná hra a zábava je sladší, než ten největší čokoládový králík.

Jednoduchá kulatá krása

Každý rok doufám, jak si s dětmi užijeme zdobení vajíček. A pokaždé to baví jen někoho a jen chvilku. Letos zkoušíme heslo v jednoduchosti je krása. Naleštit přirozenou barevnost vajíček, malovat akvarelkami, tužkou či progreskami. Voskovky a běžné pastelky moc nechytají. Pomáhá, když povrch vajíček odmastíme, ale není to nutné (např. prostředkem na nádobí).

Čelenka

Malý poklad může obsahovat krom dobrot i malý startér her. Třeba kuličky, šátek, nebo polotovar pro výrobu. Oblíbené jsou čelenky. Stačí kousek gumy, obvazu, či látky. Pak můžete vyrazit na honbu za pírky do čelenky, nebo přibalit i trochu barevné vlny a jehlu na suché plstění.