Piknik
Sem vložte podnadpis

Piknik je hlavně symbol

Nejde jen o jídlo a deku. Co znamená pro vás? Náš malý průzkum ukázal, že pro většinu lidí je to synonymum pro pohodu, čas spolu, pobyt venku a zapojení více smyslů. Takže výzva zní: vychutnejme si piknik nejen jazykem. Vyražte jednou za čas ven s dekou nebo si vytvořte jiný rituál, jak si uchránit čas spolu v klidu, venku (a offline!).


Cesta (na piknik) může být cíl

Připravit vše na piknik, obléknout se, dojít na místo včas a pak už si konečně vše v klidu užít. Není třeba se stresovat před piknikem. Zkusme přípravy na piknik zapojit do společné hry. Co třeba předat dětem řídící roli? Rodiče jen pomáhají. Co vše je třeba sbalit? Na co nezapomenout? Pokud předáme zodpovědnost, z malých jsou najednou velcí. Vše nezvládnou hned, ale příště budou ještě samostatnější. I cesta může být netradiční, místo kočárku můžete vzít vozík, skate s přivázanou bedýnkou, nebo z kočárku udělat dostavník se zásobami na divoký západ. Stačí jen chvilku nechat fantazii tvořit. Pak i přípravy a cesta na piknik mohou být nezapomenutelné dobrodružství.

Detektivní piknik

Může to být pártačka cestou, nebo až na místě. Nemusíte schovávat poklad, stačí poschovávat dobroty. Můžete hledat pomocí jednoduchého přihořívá - samá voda. Nebo zkusit mapu s vyznačenou cestou dle kompasu, pro menší stačí i mapa s vyznačenou skrýší. Děti baví i hledání pomocí indicií - papírků s obrázkem, podle kterého najdou další papírek. Postupně děti dovedou k pokladu. Pak už stačí jen si ho vychutnat. U nás děti většinou nechtějí dlouho polehávat na dece, rychle vše ochutnají a hned se domáhají dalšího ukrytého pokladu. Často jim nejde o poklad, ale hodně je baví samotná pátračka.

Hudební piknik

Pokud je piknik symbol pro pohodový čas venku a spolu, můžeme ho využít i jinak než jen k jídlu. Děti jednou napadlo vytáhnout deky a vzít ven i hudební nástroje. Po dobrodružných přípravách nastal ohlušující koncert, který neznal konce. Ani si nevzpomněli na svačinu v batohu.

Lovci mamutů na pikniku

Chtěly jíst venku, chtěly si rozdělat oheň, chtěly si zkusit vařit samy. Tak jsme to zkusili. Místo otevřeného ohně (a pečení hadů na klacku) jsme od dědy získali pár cihel, dva pláty železa a pustili se do stavby. Vybrat bezpečné místo bylo nejtěžší. Samotná stavba trvala jen 15 minut. Pak hurá na lov. Mamuti jim stačili v představách. I tak byl lov dobrodružný. Rozdělávání ohně byl zážitek pro všechny a pokusů bylo mnoho.

Těsto z žitné mouky, vody a šťovíku bylo mamutí maso. Pláty se vydrhly, opálily, natřely olejem a hurá do pečení. Některé placky se ani nestihly pořádně propéct, jak rychle mizely v bříškách lovců. Pekla se také jablka, pampelišky. Na zbylé placky se přidala tofu pomazánka a listy šťovíku. Překvapivě nakrmily celou tlupu, včetně ochutnávky pro babi a dědu.

Vlastní piknikové příbory

Dlouho je lákalo vyrobit si svou vlastní lžičku. Příprava na piknik byla dobrá příležitost. Zkoušeli jsme jednoduchý postup z větvičky. Menší děti obrušovaly staré vařečky, aby mohly pracovat s námi. Zvládly brusný papír i pilníky, nakonec zkusily i pilku. Nejprve vznikly malé lžičky, ale nadšení bylo velké. Další den pokračovaly s větší lžičkou a zkusily i nůž a vidličku. Nůž byl překvapivě lehký. Z vhodné dřevěné třísky byl hotov hned. Vidlička byla větší oříšek (bylo u ní i jediné drobné zranění). Nakonec jsme vymysleli jednodušší vidličku z rozvětvené větvičky.

Piknik z trávy

...hledám po kapsách, čím zaplatím - dřív než se vytratí - snídani v trávě, teď právě prostřenou, loukou k ránu vzbuzenou... Nemusíme svačit jen na trávě, ale i "trávu". Dětem ohromně chutná šťovík, šťavel, sedmikrásky, fialky, popenec, mladý svízel, mladé listy pampelišek, pažitka, petržílka, na dochucování meduňka. Děti pobíhají a zobají, co už znají, vybírají, co jim chutná nejvíce.

Divoké speciality

Často se pustí do vymýšlení vlastních receptů. Rozmačkat jablíčko s nakrájeným šťovíkem je velká dobrota, jemně nakyslá. Spotřeba jablek je pak velká. Nebo kokos se sedmikráskami. Oblíbené jsou i kuličky z rozsekaných oříšků/semínek a rozinek/datlí, ke kterým se přidávají další příchutě z trávy: pažitka, lístky, květy. Najednou je svačina plná ovoce, zelených lístků, vitamínů, čerstvosti a hlavně radosti.

Rozkvetlý chléb

Na piknik není nutné brát zásobu specialit zabalených v tuně obalů/odpadu. I tady platí, že v jednoduchosti je síla. Stačí základní suroviny s přídavkem fantazie. Tentokrát děti tvořily nejprve chleba s jogurtem a květy. Pak přidaly do jogurtu med. Prý nejlepší kombinace bylo ještě přidat pažitku.

Vědecký piknik

Po dobré piknikové svačině se můžeme hned proměnit v malé vědce, průzkumníky, objevitele. Z piknikové deky se může stát laboratoř, terénní stanice, stan v pralese. Pak už jen stačí vyrazit do okolí a objevovat, prozkoumávat. Můžete k piknikovému vybavení přibalit i badatelskou tašku. Nebo se jen dívat a objevovat pomocí svých smyslů.

Zmrzlinový piknik

Horko, čas na ochlazení. Zkuste si piknik na zahradě. Nejprve sesbírejte na zahrádce, co by se mohlo hodit do zmrzliny. Pak už stačí jen mixér a mrazák. Pokud si připravíme zmrzlé banány dopředu (stačí oloupat, nalámat na kousky a nechat přes noc zmrznout), můžeme si zmrzlinu vychutnat hned. Receptů je mnoho, ale nejjednoduší je kombinace ovoce ze zahrady a pár banánů. Můžete vyzkoušet i zmrzlinu s mandlovým či makovým mlékem (i kokosové je skvělé).

Čajový dýchánek

Není čas na velký piknik? Jsou děti ještě malé na velké piknikování? Nemusíme vyrážet daleko, brát mnoho věcí. Stačí i zahrada, tráva na louce před domem. Stačí si na vše zahrát. Stačí jedna utěrka, dva hrníčky a zbytek se najde venku. Představivost vše rozehraje. Třeba čajovou slavnost s cvičením jógy. Už jste cvičili čůrajícího psa?

Noční piknik

Máte chuť zažít příchuť opravdového dobrodružství? Připravte si dobroty i vybavení na noční piknik. Nejlépe v létě, ale jde to i jindy. Po dobrotách můžete pozorovat souhvězdí, povídat si příběhy, číst při baterce, poslouchat zvuky noční přírody.


Piknik je příležitost k radosti, pohodě, dobrodružství.

Vyberte si, jak si chcete hrát.

Budeme rádi, když nám dáte vědět, jaké pikniky jste si užili!

Čtení k nakousnutí: