Počasí
Sem vložte podnadpis

Víte jak je venku?

Informace o počasí jsou všude kolem nás. V rádiu, televizi, na webu, v telefonu. Tak proč chodit ven? Vyzkoušejte s dětmi jak je venku skutečně. Co vidíte. Co cítíte. Jak asi bude?

Fouká? Hurá, zjistíme odkud, kam vane. Je vlhko? Co na to náš vlhkoměr, pod borovicí. Prší? Skvělé otestujeme srážkoměr. Přesnost přístrojů, ani měření není to zásadní. Hlavní je, společný čas, tvoření a to že vyrazíte ven. Pokud už venku budete, děti něco vymyslí. Stačí jim dát prostor a čas.

Najednou už není venku ošklivo, zima a chlad. Tam venku jsou vědecké laboratoře, pozorovatelny a z nás výzkumné týmy. Hrátky s počasím, většinou nevydrží dlouho, ale dostanou nás ven a to je důležité.

Srážkoměr

Je to jednoduší, než si myslíte. Stačí nádoba a měřítko k odečtení. Můžete si vyrobit stupnici. Nakonec najděte vhodné místo (ne pod střechou, či větvemi stromů). Často najdete návody s použitím petlahve. Můžete zkusit i sklo. Sklenici pak můžete využít pro jiné pokusy. 

Mraky

Děti i dospělí občas s chutí pozorují mraky. Povídají si o nich. Jakou mají barvu, tvar, výšku. Co z nich bude? Rámeček na pozorování oblohy, je baví vždy, když ho někde po čase objeví. Obrázky oblohy si vystříhaly z kalendářů a časopisů. Děti rády porovnávají i výšky a názvy mraků na plakátu.

Vítr

Fouká. Běžte vyrábět ven. K vyrábění stačí co máte doma, či venku. Zapojte svou fantazii. Hledejte nová řešení. Testujte. My neměli talířek.  Návady  ho doporučují  (plastový/ papírový). Přemýšleli jsem co použít a vyzkoušeli jsme pokličku. Fungovala výborně, jako stabilní základna. Děti navíc zkoušely variantu úplně bez plastu. Brčko nahradily větvičkou. Nakonec i papír vystříhanými listy a pírkem.

Korouhvička

Rychlé, hravé, veselé. U nás bavilo hlavně menší. Bylo zajímavé porovnání korouhvičky"kohouta" a "šipku", jak přesně určují směr větru.

Vlhkoměr

Je vlhko? Je zima? Ověřte to. Stačí jedna šiška. Zavěsit pod střechu. Ať můžete sledovat jen vzdušnou vlhkost. Ne déšť. Na ten máte již srážkoměr.

Předpověď počasí

Tak jak dnes bude? Co jsme viděli, změřili, zjistili?