Říjen 2016
Sem vložte podnadpis

Podle dětí je tu čas draků.

1. říjen        Nevadí, že nefouká. Vítr se zařídí. Každý drak má jméno. Dohromady tvoří rodinku, kterou je prý třeba pravidelně venčit. Pak se hra přelévá na stromy. Z dětí jsou stromoví draci. Nakonec se jde surfovat na trampolínu. Ať žijí horké podzimní dny.

Prší? Je zima? Dětem to nevadí.

9. říjen    Pokud jsou dost oblečené. Pokud je dospělí nenaučí, že venku je hnusně. Pokud jsou ve hře, nic je nemůže vyrušit. Vyšli jsme jen na chvilku a první, komu byla zima, byla máma. Měla hrát taky. Dnešní objevy? Kdo ten stom tak pokakal? Borovice má vážně divné kořeny. Ale je výborná kladina. I když mokrá. O to je větší výzvou. A pak hurá do kaluží. To je jistota. Jistota zábavy i mokra - ať je obléknete jakkoli. Ještě stihly rybařit. Podepsat se do kaluží. Doběhnout pro rukavice a čepice a vyrazit se domokřit k potoku. Nepřestává mě fascinovat, jak málo stačí k jejich totálnímu nasazení a jakou mají výdrž, pokud jsou ve hře.

Venku jen 3,5 hodiny.

14. říjen    Dětská skupina funguje. I na podzim. I ve vlhku. V krátkém čase vymyslí tolik her. Venku je pro ně nekonečná herna. Navíc tu báječně vypouští přetlaky. Díky práci se mění kulisy. Sbírání ořechů, topinambury, jablka, oheň, šípky, ovce. Navíc stavění bunkru. Pečení jablek. Hledání, co si dát ještě k svačině. Oblíbená hra "na nebezpečí".  Tentokrát se prý blíží doba ledová a je třeba vytvořit si dost zásob.

Kyselý rituál.

15. říjen    Rituály. Prý je děti potřebují. Nevím. Život sám má své rituály, věci které se opakují. Příroda, zahrada, tam venku jsou přirozené rituály. Jeden z našich rituálů = podzimní zelí. Letos 120 kg. Bylo teplo a tak šlo vše lehce. Začalo se hned ráno. Někdo si při mytí nádob ještě čistil zuby. Děti chtěly dělat vše, někdo jen chvíli, někdo vydržel celou dobu. Večer ještě stihly krátkou výpravu k potoku. Zelí už kvasí.

Barvy v botanické

27. říjen    Opět jedno neobyčejně obyčejné odpoledne. Barvy byly neuvěřitelné. Hry, které děti vymyslely, také. Už jste hráli karetní Prší s listím?