STÍNOHRANÍ
Sem vložte podnadpis

STÍNY

jsou báječní spoluhráči do hry. Doma, venku, pro malé i velké, když chcete běhat i pokud vás láká vyprávět příběhy.

Nechte se nalákat do stínových her. Tady je malá ochutnávka, která odstartuje vaši vlastní stinovou party. Přejeme hodně slunka, dlouhé večerní paprsky, silnou lampičku, nebo dobře nabitou čelovku.

STÍNOVÉ OMALOVÁNKY

Vyčarujte pomocí slunce a stínu netradiční omalovánky. Připravte si nejlépe bílou čtvrtku a testujte různé předlohy. Jaká se nejlépe "obtiskne" do stínu? Vyzkoušejte hrací kostky, legopanáčky, zvířátka a další hračky. Zapojte do obrázků i stíny z přírody: květiny, trávu nebo listy na stromech. S obkreslenými siluetami pak můžete pracovat stejně jako s omalovánkou.

SLUNEČNÍ STÍNOVÉ DIVADLO

Slunko dokáže rozehrát nevšední příběhy. Běžné figurky ožívají zvláštním kouzlem. Vyzkoušejte rozpohybovat stínové figurkové divadlo. Jsou to většinou divadelní minutky, ale stojí za to. I tak vás bude bolet břicho od smíchu.

VEČERNÍ STÍNOVÉ DIVADLO

Určitě jste ho už někdy hráli. S lampičkou přes prostěradlo, nebo přímo na zeď, v posteli těsně před usnutím. Zkuste krom rukou využít i figurky, plyšáky, loutky, nebo věci kolem sebe. V kombinaci s vlastní hlavou mohou vznikat i děsivé příběhy.

STÍNOVÉ HÁDANKY

Večerní stínové divadlo je často zakončeno hádankami. Jeden hráč za látkou ukazuje ostatním stínové siluety předmětů. Ostatní se snaží přijít na to, co to je. Lze využít lampičku, ale s čelovkou jde vše snadněji.

STÍNOVÝ ŠLAPÁK

Znáte hru na šlapáka s cílem zašlápnout protihráčovu nohu? U stínové šlapky míříte na stín spoluhráče a výhodou je, že můžete šlápnout bez obav i na jinou část těla. Zašlápnutý stín vypadává ze hry. Hra je rychlejší, zmatenější, ale je u toho velká legrace.

STÍNOVÉ ROLE

Stínové divadlo nemusí hrát figurky. Stačí najít vhodný povrch, vyčkat na trochu šikmé sluneční paprsky a pustit se do hry. Vypravěč může řídit herce, nebo může příběh vznikat přímo při hře díky společné domluvě všech hráčů.

STÍNOVÍ STAVITELÉ

Pokud děti rády staví, mohou si pozvat nové zvíře, či stroj do hry. Jakého stínového mazlíčka si postaví, je zcela na jejich fantazii. Jen se raději předem domluvte, co vše si mohou půjčit. V zápalu tvoření berou vše, co se dostane pod ruku. Opět je lepší využít šikmé ranní nebo večerní paprsky. Pak mohou pozorovat, jak se mění jejich stínové zvíře během dne.

MALUJEME STÍNOVÁ STRAŠIDLA

Večerní slunko má paprsky velmi šikmé. To vám umožní sledovat stíny nejen na zemi, ale i na stromech a domech. Pak už jen stačí obkreslit své siluety a domalovat stínovým strašidlům ten správný obličej.

STÍNY POD VODOU

Pokud máte příležitost, je to legrace i bádání. Klidná hladina stíny nemění, vlnky rozehrají vlastní divadlo a rozpohybují stíny.

SLUNEČNÍ HODINY

Vyzkoušejte sluneční hodiny na špalku, stěně nebo dřívku. Všechny vás vtáhnou do pozorování měnících se stínů. Pokud vás láká bádání se stíny, rozhodně se inspirujte na jdeteven.cz


Díky jděteven.cz za spolupráci na článku o stínových hrách v časopise Krásný rok (venkov).