září 2016
Sem vložte podnadpis

Divoká zahrada jako hřiště i hračkářství.

1. září     Celý den byly v zajetí kamenů, větví, hromady hlíny...nic víc nepotřebovaly. Nakonec vznikl i domek pro milou paní Cuketkovou.

4. září     Čas na návštěvě je vždy plný nových setkávání, her, objevů a radosti. Inspirace, nápady, nové hry i hlášky se u dětí objevují celý následující týden.

Sklizeň děti baví...

5. září    ...jako každá práce u které se ochutnává.

8. září            Ráno vařečky. Dopoledne štětce. Téma si vymyslely společné- strom. Techniku zvolil každý svou. Přineslo to i debatu o imperionismu i pointilismu. Včetně testování, zda to funguje. Na konci velmi odlišné stromy, navíc práce přešla rychle do jiného projektu. Před obědem byl čas na knihy. Víte že knihy pro leváky začínají vzadu? Nakonec vznikl průvodce po Zoo. Vše fungovalo bez pomoci dospělého. Oběd vysloveně zdržoval od práce.

9. září            Opět v lese. Po chvilce betonování s dědou hurá na lesní schovku. Hraje i babi a tak je o kus veseleji. Někomu se daří, někomu ne. Někdo se s tím vyrovná, někdo až po chvilce plné emocí. I to ke hrám patří. Učí nás prohrávat. Bez rad dospělých.

10. září         Den plný vody. Chytají rosu. Rukama, nohama. Pozorují vodní vrtulníky, překonávají strach.

11. září          Mezi pískovci si zábavu najde každý. Objevování střídá adrenalin, stavění domků, karty, malování. Ale lezení kamkoli je stejně baví nejvíc. Hlavně tam, kde překonávají své hranice. Občas opět přijdou slzy. Tam kde se musí vyrovnat s tím, že něco ještě nezvládnou, něco ještě nejde. Jsou to důležité chvíle. Startuje se tak motor pro další rozvoj. Pokud pomáhají dospělí, často narušují tento přirozený proces.

16. září       Už jste hráli košíkovou ve vodě? My ne. A tak bylo třeba to vyzkoušet. Jezírko ožívá a tak jsme zkoumali, kdo všechno už tu bydlí. Našli jsme bruslařky, znakoplavky, různá stádia a svlečky vážek, splešťuli blátivou, okružáka, plovatky, vířníky. Průzkum probíhal na břehu i pod vodou a zapojily se do něj všechny děti. Stavěla se i základna.

17. září     Práce a hra se střídají. Vše zakončí tanec v dešti.

Jablka jako startér.

18. září    Když se sklízí dlouho, jsou třeba zábavné přestávky. Po dvou týdnech česání, už jsou pauzy delší než samotné trhání. Ale volnost a svobodná hra udržuje stále dobrou náladu u všech.

Ostré - feferonky i jehla.

18. září     Jak malé dítě může pracovat s jehlou?

Dle našich zkušeností nezáleží tolik na věku, jako na okolnostech.

Pohoda, soustředění, podpora babičky a vše se daří i velmi malým rukám.

19. září     Večery už jsou chladnější a tak se tvoření přesouvá na stůl. Na žádost mamky děti vyrábějí kameny na předpovídání počasí. Jistě vás nepřekvapí, že děti si s nimi hrají úplně jinak, než mamka předpokládala. Větvičky odstartovaly divadelní večery. Nejprve se vytvoří herci a kulisy. Třpytivé víly, silní bojovníci i draci. Přípravy na divadlo byly mnohem delší než divadlo samo. To jsem ani nestihla vyfotit.

22. září     Stále ještě trháme jablka. Děti jsou na žebříku, pro někoho, až příliš jisté. Sváča u ovcí. Poslední letošní koupání.

Svobodná hra v Praze?

26. září       I tady může být odpoledne venku plné svobodné hry a nečekaných dobrodružství. Za tři hodiny stihly být v pralese, pozorovat vodní zvířata, masožravky, ohřát se na poušti, prozkoumat totem, obydlet tee-pee, balancovat s oblázky, válet sudy a skákat všude možně i nemožně, sníst celou svačinu a málem i večeři. A někdo se i nechtěně až po ramena vykoupal v rybníčku. Hádejte kdo. Nebylo to poprvé a jistě né naposledy. Mnoho přírodnin s námi šlo domů. Večer bylo v zajetí malování a vymýšlení příběhů. 

30. září      Chcete hrát piškvorky venku, na cestě. Není nic snadnějšího. Stačí kapesník a tužka. Hrací kameny si děti vyrobily nejdřív z barevných plodů. Ale začalo foukat. Jak to vyřešit? Poměrně rychle objevily kameny. A mohlo se hrát dál.