zaří 2017
Sem vložte podnadpis

Začátek září byl plný brambor a jednorožců. Holčiny objevily nové téma a jen tak nás neopustilo. Prokop se naopak pustil do testování nové skluzavky, když venku tolik prší.

Sklizeň brambor vystřídalo česání jablek. Letos jich bylo málo a tak větší část dní zbyla na hraní, procházky k vodě, skákání i rodinná setkání (včetně hraní s obrazovkami).

Opět česání, tentokrát šípku. Vždy mě překvapí, kolik ho za rok spotřebujeme. Dlouhé trhání vydržela jen nejstarší. Ostatní rychle odběhly k hraní na potopu a jednorožce. Nakonec všem narostla křídla. Podzim je skvělé období, často nemusíte ven balit svačinu. Vždy se objeví nějaká jablka, ořechy, super sladké špendlíky atd.

Děti baví sušení. Prohrabování šípku není moc pracné a voní. Díky prababičce se z jablek kouzlem stávají křížaly. Děti samozřejmě, během celého výrobního procesu, jakoby pomáhají a mohutně ujídají. Bavilo nás i příprava lekcí pro web UČÍME se VENKU.cz .

18. - 19. 9. Začaly kroužky a tak jsme opět na dva dny v Praze. První den to jde. Ale hned druhý den mohu od rána pozorovat, jak vypadají divoká zvířata, když je zavřou do výběhu. Naštěstí máme 5min. od našeho paneláku divoký ostrov - les, louku, skály.

Oáza, kam moc lidí nechodí (krom pejskařů, cyklistů a leteckých modelářů). Je krásné pozorovat divokou zvěř, která je vypuštěna opět do divočiny. Já jako šerpa a fotograf výpravy nestíhám tempo přesunů. Nejmenší nechce od nikoho pomoc, vše chce zdolat sám i přes pády a slzy. Nakonec zdolal vše. Skalky, kopce, sestupy i svačinu. Po skalách, hurá na louku, pak kupa her s šiškami, malování, opět na skály a konečně domů. Šerpa jediný projevuje známky únavy. Děti doma řádí, jak kdyby nebyly venku.

I ve městě se dají najít místa, kde si s dětmi lze užít opravdové dobrodružství, svobodné hraní, radost z volnosti. Jen je občas třeba hledat a hlavně dát sobě i dětem volný prostor a čas. Ostatní přijde.

Po dlouhé době děti zahlédly fotky ze zimy a hned je napadlo, že když v zimě byl čas na ledě šnorchnolovat, bylo by fajn zkusit boby v létě. Testování netrvalo dlouho, voda už chladne. Kolem vody děti řádily dál ve vzduchu i při závodech koleček. Pak tlupa pomáhala s focením pro Učímesevenku.cz .  Je úžasné, že vždy je při testování napadne něco nového, co mě by vůbec nedošlo. Často mé plány zcela krachnou a vzniknou nové hry, které děti víc baví.

25. 9. Focení a testování pokračovalo i v Praze. Na skálách tlupa opět vymyslela rozšíření lekcí pro téma bezobratlých na učímesevenku.cz . Panelák se někdy hodí, jako pozorovatelna.

Závěr září: Hurá z města do lesa. Opět focení tentokrát k tématu lidské tělo. Bavilo je to jen chvilku. Byli se vším moc rychlý. Focení je pak dost rušilo od staveb na písku. Po pár dnech přijely návštěvy a to bylo pořádně veselo. Zuzka s dětmi z Foto Havlín kouzlila s technikou, vše si děti mohly zkusit, byla to paráda. Neuvěřitelné zážitky i výzvy (co vše se dá stihnout). Zuzko díky.