ŽASNEM
Sem vložte podnadpis

Každý den se najde příležitost, jak si nalít endorfiny a dobrou náladu do těla.

Stačí jen žasnout.

Učme se od dětí. To jsou profíci v žasnutí a radování se z "ničeho". Stačí pár vteřin společného žasnutí a máte nejen společný zážitek, dobrou náladu, ale i vzájemné vyladění k tomu.

Stromová planeta

Koruny stromů, kořeny, kmen, listy, šumění větví, včel, barevné plody, zelené moře a vítr. To vše může hravě odstartovat společné zastavení a žasnutí. Stačí se dívat, dotýkat, poslouchat, vyprávět příběh. Jen být společně v radosti. Strom, můžete vidět jako kus dřeva, nebo jako jinou planetu, svět sám o sobě. Najděme si každý svou stromovou planetu, kam na chvíli s dětmi odletíme. Co asi zažijeme?

Ohromeni životem

Někdy děti pozorují, ukazují, chtějí sdílet, co fascinujícího kolem sebe vidí. Zkusme vynechat naše vysvětlování, pojmenování druhů, užitečnosti, zajímavosti (pokud se děti skutečně neptají), a jen s dětmi sdílejme jejich nadšení, zápal. Nebo ukazujte, co fascinuje vás. V každém vyvolá úžas něco jiného.

Travnatý koberec

Tráva láká, startuje hraní. Zkusme se někdy válet jako děti, nebo alespoň dětem dovolme řádit. Kdy naposledy jste společně váleli sudy? Nebo se na trávě perte - stačí jako. Nebo jen ležte a pozorujte oblohu.

Oblačná galerie

Obrazy mění velmi často, otevřeno má 24/7, vstup je volný a doslova vás vtáhne do děje. Pozorujte s dětmi, kochejte se. Nebo si povídejte o barvách, tvarech, změnách.

Uši a kůže v hlavní roli

Někdy zkoušíme jen zavřít oči a třeba po společné svačině jen tak ležet a poslouchat. Co kdo slyší, cítí? Co si kdo představuje? Je to často jen mžik, ale společné vyladění je zaručené. Děti rády malují do sluchových map. Stačí namalovat, co a kde slyšíme s otevřenýma a zavřenýma očima. Bez zraku se zvyšuje citlivost jiných smyslů.

Nebo zkoušíme ohmatávat věci kolem nás. Je poznat, kde končí tráva a začíná kamení. Jaká je šiška po hmatu? Hra nemá žádný výsledek, jen prožívání světa jinými smysly.

Ve společném rytmu

Vyzkoušejte, co vás společně nejvíc "vyladí" na prožívání přítomného okamžiku, tady a teď. Zda společné čtení, vyprávění, zpívání, kreslení, hraní divadla, tancování, hra na lov bizonů, praní v trávě, nebo jen objetí, masírování zad, houpání, výlet za dobrodružstvím, ... Je mnoho způsobů. Ale důležité je, že to vše děláme pro radost z činnosti, ne pro nějaký konkrétní výsledek, cíl, metu.

Někdy je těžké najít, co baví všechny. Zkuste hledat. Nebo si užívejte alespoň ve dvou, a pak zas někdy v jiné dvojici při jiné činnosti.

Kouzlo květů

Zdánlivě jsou malé, křehké, obyčejné. Ale až budeme zas ležet v trávě, určitě se nezapomeneme kochat krásou, dokonalostí a klidem květů. Krása, která je tu jen chvíli. Terapeut, hned vedle vás. Některé můžeme i ochutnat (pokud je jich již hodně, ať neohrozíme rostlinu ani hladové hmyzáky).

Jedna z meditací začíná zahleděním do květu, ideálně každé ráno na deset minut. Stačí sledovat barvy, tvar, vůni. Možná ucítíte i pozitivní energii, kterou květy vydávají a lákají tím včelky. 

A v neposlední řadě zkuste:

Řádit a žasnout s vodou

Voda je živel, který nás rychle vtáhne do "tady a teď". Zkusme někdy s radostí zmoknout, projít kaluží, u rybníka na sebe parádně cákat. Ta dávka endorfinů a společný zážitek za to stojí.

V noci se žasne tajemněji

Stačí vyběhnout jen na moment, nebo vyhlédněte z okna. Jsou vidět hvězdy? Najednou vidíte tisíce sluncí, dálku, tajemno. Pod noční oblohou snadno zapomeneme na minulost i budoucnost, budeme teď, spolu.


Čtení pro radost z tady a teď:

Kdo by měl chuť na video s Jaroslavem Duškem, Lenka Hřibová doporučuje alespoň prvních 10 minut. Je to inspirativní i radostné.